İçeriğe geç

NaNoWriMo Günlükleri – #4

nanowrimo_2016_webbanner_winner

Bu ay süregelen NaNoWriMo kapsamında yeni romanımı yazacağımı bu ayın teması kapsamında yazdığım yazılarda da paylaşmıştım. (#1#2#3) Dün itibarıyla NaNoWriMo‘daki hedef olan 50.000 kelimeyi aşarak NaNo’yu tamamladım!

Roman henüz bitmese de, bu süreç bana bir şeyi çok net gösterdi. Kelime barajı koyarak yazdığınız zaman, kurgu kendiliğinden dallanıp budaklanıyor. Belli bir kelimeye ulaşmak için yazdığınız sürece, yazmak eylemi uzayabiliyor. Ayrıca, benim yazdığım gibi bir seri kapsamında * yazıyorsanız; eski kitaplara dönüp bakarak hikayeye daha fazla detay katabiliyorsunuz ve bence yapabilirseniz bunu mutlaka yapmalısınız.

NaNoWriMo’ya dönecek olursak; bence keyifli bir süreç. Bu yıl katılmamış olanlar, bence seneye mutlaka kendilerini deneme amacıyla katılmalılar. Üstelik Türkiye sorumluları çok ilgili, çok hürmetli insanlar. Geçtiğimiz haftalarda şöyle bir e-posta yollamışlardı tüm Türkiye kaynaklı yazarlara:

Geçtiğimiz hafta farklı bir şeyi daha tecrübe etme fırsatı buldum NaNoWriMo sayesinde. Kısa fakat ağır geçen bir grip geçirdim ve çok ciddi anlamda yazmaya odaklanamadım ve sistemin gerisinde kaldım. Ancak aklımda hep pazar günü çok iyi bir yazı maratonu geçireceğime dair bir umut vardı ve nitekim, 10.000’e yakın kelime yazdığım bir pazar günü geçirdim!

Bu şunu gösterdi; eğer günlük temponuzun altında kalıyorsanız bile yazmak için kendinize bir zaman dilimi hedefleyip o hedefe varana dek rutin temponuzun aşağısında bile olsa düzenli yazarsanız, kafanızda belirlediğiniz zaman diliminde beklentinizin çok ötesinde bir süreç yaşayabiliyorsunuz!

Velhasıl-ı kelam, bu yıl ilk kez katıldığım NaNoWriMo’yu “kazandım”. Seneye tekrar katılmayı da düşünüyorum üstelik. Bu yıl katılmış ve başarmış olanlara tebrikler, başaramayanlar ise canlarını sıkmasın lütfen; yola çıkmak, hedefe varmaktan daha kıymetlidir bazen.

Bu haftanın ipucu da gelsin o halde:

#4 – Kendinize belirli bir periyot veya dönem ayarlayıp, o dönemin kendi içinde çeşitli “satırbaşları”nı belirleyin. Mesela, kasım ayının her pazar günü. Yahut yıllık izin dönemi. Bu satırbaşlarına gelene kadar paragrafınızı yazmaya çalışın; o vakit gelince verimli bir yol kat etme ihtimaliniz çok yüksek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi