İçeriğe geç

Blog Seyahatleri – #2

arlktema

Bu ayın temasının, benim de sık sık takip ettiğim kitap blogları olduğunu ve her yazımda iki farklı kitap blogunu tanıtacağımı daha önce yazmıştım. Aradan çok zaman geçmesine rağmen, ikinci yazıyla karşınızdayım… Bu hafta da iki blogdan bahsedeceğim sizlere…

headeresas

Büyülü Ayraç

Dört yıldır, düzenli olarak blog tutabilen ender blogger’lardan birisi olmasının haricinde; naif bir yazıma sahip olması ve yazılarına gerçekten özen göstermesi takdire şayan bir durum doğrusu.

Hemen hemen pek çok türe dair detaylı kitap eleştirilerini bulabileceğiniz “Büyülü Ayraç” kitap yazılarının yanı sıra dizi ve film yazıları da yazmakta. Ve ah tabii, son dönemde pek popüler olan ‘kitap alışverişleri’ni de unutmamalı. Aslında Youtuber’larda çok yoğun görünen bu alışveriş faslının dramatize ediliyormuş gibi paylaşılmasına çok anlam veremiyorum ama umarım bu tarz paylaşımlar, takipçileri kitap almaya şevk ediyordur.

Ediyordur, değil mi?

zimliciouslogoZimlicious

Bildiğim kadarıyla, “Büyülü Ayraç” gibi uzun süredir blog tutan ender bloggerlardan birisi “Zimlicious”. Tasarım konusunda göze güzel gelen bir tema tercih etmesi -ve hatta internette ender görülebileceği üzere tasarımın ‘hakkını vermesi’- tabii ki artı bir puan ama onun bu tarz puanlara ihtiyacı da yok esasında.

Yazarlarla Söyleşi kısmının olduğu -benim bildiğim- nadir bloggerlardan birisi. Röportajları okuduğunuz zaman gerçekten çok emek harcandığını anlayabiliyorsunuz. Bir de geçen haftalarda tanıttığım “Kitaplık Kedisi” gibi projelerinin olması da cabası. Disiplinli çalışan insanlar, işlerine gösterdikleri özeni böyle ifade edebiliyor istemeseler bile yani.

Bir de, gene geçen haftalarda bahsettiğim Madalyonun Öteki Yüzü’nde olduğu gibi özenli bir tasnif söz konusu. Yorumladığı tüm kitapları alfabetik olarak listeliyor Zimlicious. Böylece bloga daha önce hiç girmemiş olsanız bile, bu arşiv kısmına biraz göz gezdirdiğinizde size hitap edip etmediğini kolayca anlayabiliyorsunuz. Güzel bir uğraş!

2 Yorum

  1. Büyülü Ayraç Büyülü Ayraç

    Merhaba, bloguma sayfanızda yer verdiğiniz için teşekkür ederim. 4. senemi yeni doldurmuşken yazınızı görmek beni sevindirdi. Kitap alışverişleri hakkında yazmak, inceleme yazıları yazmaktan çok daha kolay, yani biraz kolaya kaçıyorum sanırım. =) Bir de alınan kitapları takipçilerle paylaşma heyecanı var tabii. Umarım kitap okumaya ve almaya teşvik edebiliyorumdur. Sevgilerle

  2. Bunu yeni gördüm; çok teşekkür ederim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi