İçeriğe geç

Komiser Tahsin, Kayıp Rıhtım’da!

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’nin, 9. yılına özel olarak belirlediği Oncle Cauchemére temasında sitenin daveti üzerine “Kayıp Harfler Mezarlığı” isimli bir Komiser Tahsin hikâyesi yer aldı.

İlk olarak, siteden alıntı ile, Oncle Cauchemére karakterine bir göz atalım:

Günümüzde birçok edebiyatsever Hébé ve Oncle Cauchemére ile C. D. Rose’un “Olamayanlar – Edebiyat Tarihinden Büyük Başarısızlık Öyküleri” başlıklı kitabıyla tanıştı. Bu eser birçok anlamda olamamış ve tarih sahnesinden silinip gitmiş yazarları konu ediniyor. Yazarların kimi yeteneksizliğinden, kimi talihsizliğinden, kimiyse oldukça gizemli sebeplerden ötürü günümüze ulaşmayı başaramıyor.

Tam da bu noktada, neyi kaybetmiş olduğumuzu düşünmek istedik. Franz Kafka’nın, ölürken ‘bütün yazdıklarımı yakın’ ricasını hatırlayın. Kafka’nın dostu, gerçekten de onları yaksaydı, edebiyat dünyası ne ölçüde değişirdi?

Seçki’nin özel sayısında yapmak istediğimiz de, yine böyle bir ‘değişim’ ihtimalinin yitip gitmesini durdurmaya çalışmak. Fransız yazar Charles Hébé’nin kahramanı ‘Oncle Cauchemére’ı hayata geri döndürmek. Unutulup gitmiş bu tozlu hikâyeden, yepyeni kapılar aralamak.

Charles Hébé’nin 1904 kışında yola çıktığı yazarlık macerası, Oncle Cauchemére (Uncle Sandwoman / Rüya Prensesi Amca) ile oldukça ilginç boyutlara ulaştı.

Hébé’nin Cauchemére hakkında yazdığı romanın taslağı, arkadaşları tarafından coşkuyla karşılandı. Oncle Cauchemére’in maceralarını kutlamak için şarkılar yazıldı, tiyatro oyunu olarak sahnelenmeye çalışıldı. Çocukları yiyen devasa, psikopat ve yakışıklı kadının hayali bir imgesi; tuvale döküldü.

Cauchemére’in maceraları hiç resmi olarak yayınlanmadı. Ancak karakter bir kere efsaneleşmişti artık.

Aralık 1911’de, Fransa’nın Caen şehrinde Hébé’nin izinin görüldüğü son yer bir pansiyon odasıydı. Oda parçalanmış taslak sayfaları haricinde bomboştu. Polis raporlarının dediğine göre, bu sayfalarda sanki biri onları yemeye çalışmış gibi, diş izleri vardı.


Kayıp Harfler Mezarlığı isimli yeni Komiser Tahsin macerasını okumak için buraya tıklayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi