İçeriğe geç

Sonuç: 1 Neden: 0

Neden-sonuç ilişkisi, felsefe başta olmak üzere pek çok alanda sorgulanan, üzerinde düşünülen bir kavram. Mantık eksenine indirgediğimiz zaman, öngörülebilir sonuçların olası nedenlerini analiz etmeye veya tam tersine sebepler ile sonucu belirlemeye yarayan bir düşünce sistemidir.

Fakat bu her zaman mümkün olmuyor. Hele ki bizim gibi, günü kurtardıktan sonra dünü umursamayanların ülkesinde neredeyse hiçbir zaman mümkün olmuyor!

Malumunuz, yeni sezon yaklaşıyor. Başta Bölgesel Amatör Lig olsun, pek çok kademedeki liglere dair özel yayın yapan web sitelerinde “Şu kulüp sil baştan”, “Bu kulüp eski günlere dönüyor” minvalinde pek çok haberler çıkıyor. Örnek mi?

Misal Aydınspor 1923. Geçtiğimiz sezon Bölgesel Amatör Lig’e düştükten sonra bu sezon sil baştan yapılandırılıyormuş. Borçları nedeniyle belediyenin sırt çevirdiği Ege temsilcisi, anlaştığı futbolcularla göz kamaştırıyormuş.

Misal İzmirspor. Süper Amatör’den, geçtiğimiz sezon Bölgesel Amatör Lig’e yükselen “Efsane İzmirspor”, geri dönüyormuş. Pek tabii ki, o da harikulade transferler yapmış. Forvetler uçacak, defanslar kaçacakmış.

Isparta Davrasspor transferde şov yapmış, Siirtspor yeni sezonda bir başka güzel olacakmış, şu takım da çok süpermiş, beriki de harikaymış.

Genel manada, internette karşılaşabileceğiniz haberler bu şekilde.

Peki gerçekler, veya bu yazının ana fikrinden hareketle, “nedenler” ne durumda?

Aydınspor 1923’ü, yıllardan sonra amatör liglere düşüren süreci kim analiz edecek? Ege temsilcisi hakkında yazılan haberde, 14 milyon lira borcu olduğu yazılı. Bu borç nasıl gerçekleşti? Sorumlusu kim?

Dahası, henüz Türkiye’de bir-iki kulüp hariç hiçbir kulüpte göremediğimiz, “Spor kulüplerinde yapılan borçlardan dönemin yönetimleri sorumludur” ibarelerini neden hiçbir kulübün tüzüğünde göremiyoruz?

Yanlış anlaşılma olmasın, gönül ister ki başta İzmirspor olmak üzere tüm köklü takımlar eski güzel günlerine dönsün. Hayat bayram olsun. Fakat her bayramın bir arifesi vardır. Bütün süreçler analiz edilmeden, neden ve sonuç arasında oynanacak olan maçta galip hep “sonuç” olacak. Çünkü “neden”, sahaya bile çıkamıyor bu ülkede…

Tıpkı, zamanında maça çıkacak durumu bile olmayan ‘efsane Mardinspor’ gibi. Sahi, o kulübü o hale getirenlerden de hesap sorulmadı değil mi? Yahut Kocaelispor’u, Ankaragücü’yü… Olsun, bak; Ankaragücü geri dönüyor. “Sonuç” gene galip.

“Neden”, kimin umurunda?

 Evrensel Gazetesi | 4 Ağustos 2018
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi