İçeriğe geç

Yerelden Ulusala: Belediyesporlar

Bundan bir süre önce bu köşede profesyonel liglerdeki belediye takımlarına değinmiştim. Yerel seçimlere kısa sayılabilecek bir zaman dilimi kalmışken de Bölgesel Amatör Lig’de zirveyi zorlayan, haliyle bir müddet sonra profesyonel liglere çıkabilecek belediye takımlarının yanı sıra genel tablodan bahsetmek istedim… Eh, malumunuz yerel siyasete nihai yaklaşım hep aynı şekildedir: “Siyaset, yerelde başlar”

Bölgesel Amatör Lig’de 2018-2019 sezonunda gruplarını lider tamamlayacak olan takımlar, geçmiş iki sezonda olduğu gibi iki ayaklı bir playoff oynayarak profesyonel lige çıkmaya çalışacak. Geride kalan haftalar ile iyiden iyiye netleşen zirve mücadelesinde öne çıkan belediye kulüpleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

1. Grup’ta Mardin Büyükşehir Belediyespor, lideri beş puan geriden takip ediyor. Grupta, Mardin temsilcisi hariç küme düşme hattında yer alan Erciş Gençlik Belediyespor da dâhil dört belediye takımı daha bulunuyor.

2. Grup’ta ise lider Şarkışla Belediyespor olmakla birlikte onun takipçisi de Yeşilyurt Belediyespor. Grubun üçüncüsü ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor! İlk üç sıradaki takımlar haricinde ise grupta beş tane daha belediye takımı bulunuyor…

3. Grup’ta sondan ikinci sırada Bayburt Belediyespor, zirvede ise Kelkit Belediye Hürriyetspor yer alırken grubun toplam belediye takımı sayısı ise üç. Son iki sırasını belediye takımlarının şekillendirdiği (Sungurlu Belediyespor – Safranbolu Belediyespor) Bölgesel Amatör Lig grubu 4. Grup’ta ise beş belediye takımı bulunuyor. Liderliğin neredeyse haftadan haftaya el değiştirdiği, iki puan farkla birbirini takip eden MedcemSilifke Belediyespor ve 68 Aksaray Belediyespor ile zirvesinin şekillendiği 5. Grup’ta ise toplam dört belediyespor mücadele ediyor. Zirve ve küme düşme hatlarında hiç belediye takımının olmadığı ender gruplardan 6. Grup’ta dört takım bulunurken 7. Grup’ta tam tersi bir tablo sporseverlerin karşısına çıkıyor: Ortaca Belediyespor ve Konyaaltı Belediyespor’un son ikide yer aldığı 7. Grup’taki zirvedeki Bucak Belediye Oğuzhanspor ile birlikte 14 takımın 7’sibelediyespor!

8. Grup’ta da görüntü değişmiyor: Son iki sırasını Altınova Belediyespor ve Burhaniye Belediyespor’un aldığı bu grupta dört puan farkla ikinci sırada yer alan Yıldırım Belediyespor da dâhil 13 takımın 7’si belediyespor!

9. Grup, 7. ve 8. Grupların tam tersine tek belediye takımı Belediye Derincespor ile sezona devam ederken; 10. Grup’ta yer alan dört takımın hiçbirisi zirve veya küme düşme hattında yer almazken 11. Grup’ta hiç belediye takımı bulunmuyor!

Toplamda, 151 takımın 48’i; yani ligin neredeyse yüzde 32’si belediye takımı. (Unutulmamalı ki, 2. ve 3. Lig’de toplam 19 belediye takımı bulunuyor) Ve gene unutulmamalı ki, tüm grupların liderleri sezon sonunda iki ayaklı bir playoff mücadelesi ile profesyonel liglere çıkmak için birbirleriyle karşılaşacak. 11 liderin, şimdilik dördü belediye temsilcisi gibi görünüyor.

Sözün özü, Türkiye’de hem yerel hem profesyonel liglerde günden güne ilerleyen “belediyespor” salgını; uzun bir müddet daha süreceğe benziyor.

Evrensel Gazetesi | 29 Ocak 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi