Kar Tatili

Geçtiğimiz haftanın spor kamuoyunda en çok tartışılan hadisesi, şüphesiz ki 5. dakikasında ertelenen Başakşehir-Bursaspor maçıydı. Bunda en büyük pay sahibi ise Samet Aybaba’nın ve Abdullah Avcı’nın demeçleriydi… İş öyle bir boyuta ulaştı ki, sosyal medyada kullanıcıların görüşleri #başakşehirüşümesin hashtag’i ile paylaşılmaya başlandı.

Türkiye’de kar nedeniyle tatil edilen maçlar denildiğinde ilk akla gelen, muhtemelen hemen hemen herkes için aynıdır: 2013 yılında Galatasaray’ın Juventus’u ağırladığı ve 30. dakikasında kar yağışı nedeniyle hakem tarafından tatil edilen, sonunda ise Galatasaray’ın 1-0 kazandığı Şampiyonlar Ligi karşılaşması…

Sahaya bile çıkılamayan maçlar daha sık akla gelir bittabi. Daha bir ay evvelki Türkiye Kupasındaki Boluspor-Galatasaray eşleşmesi veya geçtiğimiz yıllardan Trabzonspor-Beşiktaş maçı gibi güncel örnekler de bulunuyor…

Ancak alt liglerde durum her zaman öyle olmuyor. Toplu bir erteleme olmadığı takdirde, hakemlerin maçlara devam ettiği nice örneklerle vakidir. Uzak sayılmayacak ancak çok yakın da olmayan bir örnekle bu durumu açıklayacağım…

30 Ocak 2012’ye gidiyoruz. Yer, Vefa Stadı. Ev sahibi takım ise Vanspor. Mâlum, Van depremi olmuş; ardından stadında ve tesislerinde ciddi tehlikeler söz konusu olduğu için Van temsilcisi TFF tarafından Riva’daki tesislere alınmış… İç saha maçlarına ise yaklaşık 50 kilometre uzaktaki Vefa Stadı’nda çıkmasına karar verilmiş.

30 Ocak günü, İstanbulluları bir sürpriz bekliyordu: Bir anda yoğun bir şekilde bastıran kar yağışı. Nitekim, yoğun karın altında zemini görünmeyen sahada maça çıkmak pek olası değildi. Fakat maçın hakemleri inatçıydı… Önce tribündeki taraftarlardan, saha görevlileri aracılığıyla sahanın temizlenmesi rica edildi. Saha temizlendi. İlk düdük çalıp maç başlamıştı lakin kar yağışı devam ediyordu.

“Beklenen oldu ve maç tatil edildi” diye devam etmiyor bu hikâye. Maçın hakemi maçı birkaç kez daha durdurdu, ceza alanı ve yarı saha çizgilerinin üstünden geçildi. Zira göz gözü görmüyordu, kar yağışı fırtınaya dönüşmüştü. (Sahadaki termometre yalan söylemiyorsa hava -5 dereceydi)

Ve maçı, 80. dakikalarında penaltıdan attığı golle Bayrampaşa 1-0 kazandı.

Yani, göz gözü görmezken; 2. Lig’e yükselme adayları arasında olan Bayrampaşa’nın 80. dakikalara girilirken henüz gol bulamadığı maçta maçın hakemi elle müdahale gerekçesiyle penaltı kararına hükmederek skoru ‘doğrudan’ belirledi.

Üst liglerde veya üst düzey müsabakalarda hakemler kar yağışı altında maça devam etmez. Çünkü yanlış bir karar verirlerse, tabiri caizse çarmıha gerileceklerini bilirler. Kurallara sırtlarını dayayıp, maçı tatil etmek veya ertelemek en cazibidir onlar için. Fakat alt liglerde durum böyle değildir. Bırakın hükmü tartışılan VAR sistemini, bazı yerel kanalların maç yayınları haricinde alt liglerde kamera kaydı bile yoktur. Pek çok futbolcunun, sadece hakemlerin ifadesiyle bile 10’a varan maç cezası aldığı; pek çok takımın hak ettiği galibiyetleri hanesine yazdıramadığı vakidir.

Bir sorun varsa, o sorunun nedeni; aynı zamanda sorundan en çok fayda görendir.

Bir düşünün: Alt liglerde hiç kayıt olmaması, kuralsızlığın bir kural hâline dönüşmüş olması en çok bu ligleri yönetenlerin işine yaramaz mı?

Evrensel Gazetesi | 27 Şubat 2019

Recommended For You

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi