İçeriğe geç

83.829

Bu köşede bilhassa “başarı” ve “başarısızlık” kavramları üzerinde zaman zaman duruyorum. Bu hafta, başarının gölgesindeki başarısızlığın son örnekleri arasındaki Tire 1922’den bahsedeceğiz.

İzmir temsilcisi, 2014 yılı itibarıyla 3. Lig’e yükselme başarısı gösterdi. Son olarak geride bıraktığımız 2018-2019 sezonunda 3. Lig playoff’larında elenen Tire 1922’de sürece kısa vadeli göz atma fırsatı bulduğumuz zaman ligi üçüncü sırada bitiren Tire’nin takımından yola çıkarak başarı ve başarısızlık kavramlarını netleştirebileceğiz gibi görünüyor.

Play off aşaması başlamadan ve hatta daha lig bitmeden kulübün başkanı Mutlu Sarayköylü bir açıklama yaptı. Tire’de belediye başkanının değişmesi ile yeni gelen başkan Salih Atakan Duran’a yönetimi onun istediği kişilere devredebileceklerini, başkanın yönlendirmesi ile bazı kişilerle görüşmelere başladıklarını ve en nihayetinde kulübün defter ve hesaplarında mali müşavirler eşliğinde kontrollerin gerçekleştirilerek sürecin sonuçlanmak üzere olduğunu; ancak aynı gün belediyeye çağrılarak tehdit ve zorla kulüpten istifa dilekçesi imzalattırıldığını ifade etti. Adetten olduğu üzere konuyla ilgili hukukî sürecin başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Bunun öncesinde, çeşitli yerel basın sitelerinde Mutlu Sarayköylü’nün istifa etmemesinden ötürü kulübe talip olan İzmirli iş adamlarının kulüp borçlarını ödeme vaatlerini ertelediği, bundan dolayı da futbolcuların huzursuzlandığına dair haberler çıkıyordu.

Bu gelişmeler ışığında kulüp playoff maçlarına tabiri caizse başkansız çıktı ve elendi. Ardından 7 Haziran 2019’da yapılan genel kurul sonucu İzmirli iş adamı Cihan Aktaş Tire 1922’nin yeni başkanı oluverdi. Aktaş, Instagram üzerinden yaptığı açıklamada Tire 1922’nin Tirelilerin olduğunu ve kulübü başka bir yere taşımayacağını, ismi değişse de mutlaka Tire ibaresinin geçeceğini ifade etti.

Fakat ortada bir sıkıntı var.

Tire 1922’nin yeni başkanı, aynı zamanda 2018-2019 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’e düşen Bucaspor’un başkanı. Hatta 2018 yılında maç çıkışında “Ne olacak bu takımın hâli?” diye soran bir taraftara kafa attığı için Bucaspor taraftarları tarafından istifaya davet edilmiş olan başkanı…Geçtiğimiz aylarda medyaya verdiği bir demeçte profesyonel ligde olan başka bir takımın başkanlığını alarak, şirketleştireceğini; bu durumun Bucaspor ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini ifade etmişti.

Gene aynı medya organlarında iddia edildiği üzere Tire 1922’nin yarışma hakları 600 bin TL bedel ile satışa çıkarılmış olsa…

Kulüplerin para karşılığı haklarının satılmasının yasak olduğu bir ortamda, hele ki dernek statüsündeki kulüplerin yönetimleri için çeşitli kıstaslar (belirli bir süredir kulübe üye olmak, aidat yatırmak vs.) bulunurken Cihan Aktaş’ın Mutlu Sarayköylü’nün ifadelerindeki kişi olması hâlinde tepeden emirle, yönlendirmeyle ve hangi anlaşma koşulları ile Tire’ye başkan olduğu belli olmadan…

Sözün özü, bahsedilen bu detaylara açıklık getirilmeden, en azından üzerinde hususi olarak durulan o “Tire’nin takımı Tirelilerindir” düsturundan hareketle 83.829 nüfuslu Tire’de mevzular ortaya dökülüp şeffaf bir şekilde paylaşılmadan…

Hangi başarıdan söz edebileceğiz?

Evrensel Gazetesi | 11 Haziran 2019
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alper Kaya Resmî Web Sitesi