İçeriğe geç

Maç Yazısı | Bayrampaşa – Gölcükspor

Biletsiz Gelen, Puansız Döner

3. Lig’de ikinci hafta maçları için tercihim 3. Grup maçlarından Bayrampaşa – Gölcükspor olurken; açıkçası bu denli heyecanı ve temposu yüksek bir maç izleyeceğimi tahmin etmiyordum. Ancak (peşinen söylemek gerekir ki) geçen haftaki Tepecik – Karşıyaka maçı gibi iki takımın kalecilerinin ciddi anlamda damga vurduğu bir maç izledik…

Evvela, başlığın da açıklamasını yaparak maça dönük kısma geçiş yapmak istiyorum. Bundan yıllar önce de bazı takımların maçlarında biletsiz taraftar uygulamasına ciddi olarak şahit olmuşluğum vakiydi. Fakat o dönemde bu iş de bir nevi “raconuna” uygun yapılırdı, yaşı çok küçük olan çocukların biletli bir taraftarla aynı anda turnikeden geçirilmesi ile içeriye bilet sayısının iki katı kadar taraftar sokulurdu. Bayrampaşa’da ise sanırım ben ve eşim hariç en fazla üç, dört taraftarın bileti vardı. Zira tribünden birisi, yanındaki kadın polisin nezaretinde yüze yakın taraftarı biletsiz bir şekilde stada soktu. Ancak aynı kadın polis ne hikmetse eşimin çantasının en alt bölümündeki sigara paketinin içindeki çakmağı bulup el koymayı başardı. Vazife aşkı muazzam… (Tabii, tribündeki neredeyse herkesin maç sırasında sigara içebildiğine değinmiyorum bile)

Gelelim maça…

Gölcük’e dair ciddi bir önyargım vardı. Zira kulübü yıllardır uzaktan, kâğıt üstünden takip ediyorum ve son altı sezonun üçünde play off’u kılpayı kaçıran, birisinde play off’tan elenen ve geçtiğimiz sezon da kümede çok zor kalan bir takım oluşundan mütevellit düşüşe geçtiğini, dolayısıyla da bu sezon çok ümit verecek bir oyun sergilemeyeceğini düşünüyordum. Ancak bazı ufak aksaklıklar haricinde bu ligde çok rahat kümede kalabilecek bir takım oldukları net bir biçimde görülebiliyordu.

Olumsuz noktadan başlayalım… Kulübün yeni transferlerinden Barış Hazer, ilk kırk beş dakika boyunca gerçekten etkisiz bile denemeyecek bir oyun sergiledi. Ya takımının atağına ket vurdu, ya elindeki topun hızını ayarlayamayarak pasını rakibin kapacağı şekilde yolladı, ya da ikili mücadeleleri istisnasız kaybetti. Fakat Gölcük’ün en azından bu maçtaki tek forveti de oydu ve ikinci devre toparlanması gerekiyordu. Nitekim 46. dakikada Bayrampaşa defansının ve kalecisinin bir anlık hatalarından faydalanarak kalecinin uzaklaştıramadığı topu ters köşeye yollayarak skoru belirleyen golü atmayı başardı. Tabii, rakip başka birisi olsaydı ve ilk devrede Gölcük gol yeseydi durum çok ama çok farklı olabilirdi. Gölcük formasıyla çıktığı ilk maç oluşundan mütevellit midir bilinmez takımın uygulamaya çalıştığı oyuna adapte olamadı…

Peki Gölcük nasıl kazandı?

İlk olarak, maçı orta sahaya yaymaya çalıştıklarını söyleyebiliriz. Bu hususta zaman zaman Yücel Candemir’in tek başına karşı kaleye götürmeye çalıştığı toplar etkili olabilirdi, hücum bölgesindeki uyumsuzluk nedeniyle ataklar korku yaratmadı. Fakat hücumun aksine defans bölgesi olabilecek en iyi performansı sergiledi. Özellikle Selim Dedekoç ve Volkan Özcan’ın hatasıza yakın oyunları sayesinde Gölcük defansı bugün sınıfı geçti. Öyle ki ikinci yarıda Bayrampaşa baskısının en bunaltıcı olduğu pozisyonların birinde Volkan Özcan kaleciyi de geçen bir topu kale önünde kafa vuruşuyla uzaklaştırmayı başardı.

Ancak günün oyuncusu, tartışmasız bir şekilde Gölcük kalecisi İlyas Türengül oldu! Zira genç kaleci, belki de profesyonel futbol yaşantısının en başarılı maçlarından birisini çıkarttı. Bayrampaşa’nın en az altı net pozisyonunda topa geçit vermedi. Bunların büyük bir kısmı ise bire bir pozisyonlardı. Profesyonel futbol kariyerinde Gölcük’ten başka takımın formasını giymemiş olan kaptan, geçtiğimiz yıl 34 maçın 11’inde, bir önceki sezon ise 21 maçın 6’sında kalesini gole kapatmıştı. Yükselen performansı bu yıl devam edecek olursa Gölcük’ü lig sonunda beklentilerin çok ötesinde bir konum da bekliyor olabilir…

Bayrampaşa’ya gelecek olduğumuzda, maçın başlangıcından ortalarına dek defansının uyumsuz olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ilk yarıda hakemden yana da şanslı olan ve sert müdahalelerinin hiçbirisine kart çıkmayan Bayrampaşa, 3. Lig’de kısa bir aradan sonra kendi sahasında oynadığı ilk maçta sert oyununa karşılık sonuç getirmeyen ataklarıyla sahadan ayrıldı.

Bayrampaşa’ya maçı kaybettiren ne oldu?

Bu işler genelde böyle olur. Ters tepebilir. Politik isimler (belediye başkanı, bakan, milletvekili gibi sıfata sahip kişiler) kulüpler üzerinde söz sahibi olduğunda kulüpte bir baskı oluşur. Biz bunun örneklerini daha önce Mersin’de de gördük, Diyarbakır’da da, Körfez FK’de de… Bu baskı çoğu zaman ters teper.

Bayrampaşa bugün gerginliğinden ötürü maçı kaybetti. Öyle ya, ilk yarıda ve ikinci yarıda pek çok sert müdahalesi kart görmeyen İstanbul temsilcisinin gördüğü ilk sarı kartlar hakeme yönelik yoğun itirazlarından kaynaklıydı. (Zaten bu sarı kartlardan birkaç dakika sonra da oyunculardan birisi ikinci sarıdan oyun dışı kaldı)

Rakibin kalesinde gittikçe daha başarılı bir performans ortaya koymakta olan bir kalecisi, topa müdahaleleri gittikçe daha isabetli olan defans oyuncuları göze batmaya başladıkça başta Hakkı İsmet Şimşek olmak üzere pek çok Bayrampaşa oyuncusunun sinirleri bozuldu. Hakkı’yı Beylerbeyi dönemlerinde pek çok maçta izlemiş birisi olarak bugünkü performansı (hem sarı kart görmesi hem de kaçırdığı goller) beni şaşırtmadı. Keza onunla aynı dönemlerde Beylerbeyi formasını terleten Hıfsullah İsmail Erdoğan’ın da pek çok pozisyonda hırsından dolayı yaptığı hatalar da şaşırtıcı değildi.

Gün sonunda Bayrampaşa’da akılda kalan performanslar kaleci Veysel Sapan ve Hamburg doğumlu yeni transferleri Bünyamin Balat’a aitti. Bünyamin’in oyunun temposunu yükselten hareketlerini bu ligde sergileyebilecek futbolcu sayısı az. Ancak o temponun devamlılığını getirebilecek hücum oyuncusu da az!

Geçtiğimiz hafta 1-0 kazandıkları Malatya Yeşilyurt Belediyespor maçında birisi ikinci sarıdan kırmızıya dönüşecek şekilde dokuz sarı kart gören Bayrampaşa futbolcuları bu hafta da gene çift sarıdan kırmızı olan dört sarı kart ile yola devam ettiler. Bu gidişle bir süre sonra cezalı oyuncular nedeniyle kadro kurmak zorlaşacak. (Hakkı İsmet, ikinci haftada ikinci sarıyı gördü en basit örnekle…) Bu da Bayrampaşa için bu sezonun çok zor geçeceğine delalet.

Maçın hakemi Deniz Sercan Akgül, Malatya bölgesinden. Aslında bu stratejik anlamda çok hatalı bir atama sayılabilir zira Bayrampaşa geçtiğimiz hafta Malatya’ya deplasman yaptı ve üç puanı cebine koyup döndü. Ancak Akgül’ün maçta tüm takdir haklarını (özellikle sert pozisyonlarda) Bayrampaşa’dan yana kullanması ile bu atamaya dönük gerçekleşebilecek komplo teorileri baştan çöpe gitmiş oldu. Deniz Sercan Akgül, 3. Lig’de yönettiği ilk maçında maalesef sınıfı geçebilecek bir performans ortaya koyamadı. Sarı kartına başka maçlarda da geç başvurması, maçın gergin atmosferinin iyice tavan yapabileceği durumlara sebep olabilir.

Maça dair genel bir bakış atacak olursak, ilk yarıda ilk ciddi atağın 40. dakikada Bayrampaşa tarafından gerçekleştirildiğini ancak Gölcük kalecisinin net bir kurtarış sergilediğini söyleyebiliriz. Bu da ilk yarıdaki orta saha mücadelesinin bir özeti niteliğinde olur. İkinci yarıya golle başlayan Gölcük, sonrasında kontratağa benzer bir şeyler denemeye çalışsa da başarılı olamadı. Bu noktada, yazının başında da belirttiğim üzere, defans ve kale bölgelerinin bu ligin çok üstünde bir oyun sergilemiş oluşu onlar için bir can simidi görevi gördü. Bayrampaşa ise golü yedikten sonra daha atak bir futbol ortaya koymaya çalışsa da hücum bölgesinde kaptırdıkları toplar veya Gölcük kalecisinin engel olduğu gol pozisyonları nedeniyle oyunu sonuca yansıtamadılar. Öyle ki maçın 60. ve 70. dakikaları arasında tamamen Bayrampaşa ataklarını izledik ancak bu 10 dakikalık süreçte İsmail Erdoğan’ın zaman zaman hırsından ötürü yaptığı hatalar ve (yanlış görmediysem) Hakkı’nın direk dibinde çok net iki pozisyonda kaçırdığı goller nedeniyle sonuç değişmedi.

76. dakikada karşılıklı gelişen ve iki takımın kalecilerinin engel olduğu ataklardan sonra Bayrampaşa oyunu yavaşlatıp, geriden kurmaya çalıştı. Ancak son on dört dakika için yetersiz bir çaba oldu zira rakibin gerideki oyuncuları ne kadar başarılı olduysa Bayrampaşa’nın hücum hattı bir o kadar hata yapmaya başladı.

84. dakikada birebir pozisyonda Bayrampaşa’nın olası golüne İlyas Türengül sol ayağıyla dokunarak engel olurken bir dakika sonrasında İlyas’ın maçtaki belki de tek hatalı çıkışını defans oyuncusu Volkan Özcan telafi etti ve kaleye giden topu kafa vuruşuyla çıkardı. Maçın son ciddi atağı ise şaşırtıcı bir şekilde Gölcük’ten geldi: Selim Dedekoç rakibin anlık boşluğundan faydalanarak topu kendi yarı sahasından rakip ceza alanına kadar getirdiyse de son vuruşta başarılı olamadı…

Nitekim, Gölcük belki de bir puan umuduyla geldiği İstanbul’dan üç puanı cebine koyarak Kocaeli’ne dönerken ligin şampiyonluk adayları arasında gösterilen Bayrampaşa ise önümüzdeki hafta önüne geçemezse içine çekileceği kötü gidişatın ilk sinyallerini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi