İçeriğe geç

Google BERT Güncellemesi Nedir?

SEO hakkında güncellemeleri takip edenlerin odak noktası Google’ın yaptığı değişimler olmaktadır. 2015’teki Rankbrain’den bu yana arama platformunun en çok sükse yapacak değişimi olan Google BERT artık piyasaya sürülmüş durumda. İlk etapta sadece İngilizce dilinin kullanıldığı ülkelerde aktifleştirilen bu yeni algoritmanın ilerleyen dönemde diğer ülkelerde de belli bir periyot çerçevesinde aktif edileceği ifade edildi.

BERT Tam Olarak Nedir?

google-bert-nedir

Google’ın yapay zeka konusunda attığı adımların somut bir örneği sayılabilecek olan BERT, teknik olarak çift yönlü kodlamaya dönük bir tabirdir. Daha basit ve internet ile haşır neşir olanların işlemlerine dönük açıklaması ise her kelimenin tek bir sorguda izole edilerek işlenmesinin yerine; makine öğrenmesi ile içeriği algılayarak daha çok doğru sonuçların sağlanması adına benzer kelimeleri araştıran bir algoritmaya işaret etmektedir.

Google BERT Güncellemesi Ne Getirecek?

Bir sorguya dönük en uygun sonuçların sağlanması adına makine öğrenmesi işlemiyle, RankBrain başlatıldı. BERT algoritma değişiminde ise en mantıklı sonuçların alınması ve aramada yer alan kelimelerin içeriklerini daha iyi çözümleyerek yapılan arama için en doğru ve en uygun sonuçların verilmesi hedefleniyor. Asıl hedeflenen nokta ise gündelik hayata hâkim dilin çözümlenmesi ve konuşma dili için en yakın kabul edilecek yazılı sonuçların sunulması. Dolayısıyla Google’ın soru cümleleri ile yapılan aramalar için kullanıcıların web sitelerine yönlendirilmesinden çok web sitelerinde yer alan Featured Snippet‘lar aracılığıyla ‘Zero Position‘ isimli bölmede cevabı doğrudan kullanıcıya sunması yüksek bir ihtimal olarak görünüyor. Hâliyle, organik sonuçlar ile sağlanacak ziyaretçi sayısı gün geçtikçe azalacak gibi görünüyor. Yani Google BERT güncellemesi; doğal dilin yapay zeka tarafından kavranmasını ve mantık yürüterek çeşitlendirilmesini hedefleyen bir algoritmadır. Makineler, cümlelerin içinde yer alan kelimelerin ne mana taşıdığını anlayacak seviyeye gelecektir.

Google BERT ile Uyumlu Web Sitesi

Web sitenizin Google BERT ile uyumlu olması ve bu değişimden fazla etkilenmemesi adına yapabileceğiniz bazı düzenlemeler bulunuyor elbette.

– Google’ın Yönergelerini Önemseyin

Negatif SEO’dan kaçınarak, teknik açıdan web sitenizde gerekli düzenlemeleri yaparak site içi SEO optimizasyonunu sağladıktan sonra web sitenizin mobil uyumluluğu, anahtar kelimelerin spam gibi kullanılmaması ve satın alınmış bağlantılardan uzak durulması gibi önemli hususları da yerine getirmelisiniz.

– Arama Motorları İçin Yazmayın

Arama motorlarına dönük ancak işlevsiz, gereğinden çok anahtar kelime kullanımı ile yazılmış metinlerden uzak durulması gerekiyor. Google, önümüzdeki süreçte kullanıcıları ön planda tutan ve geliştirilen özgün içeriği göz önüne çıkartan bir anlayışı benimsemeye devam edecek.

– Longtail Keywords Yükseliyor

Uzun kuyruk anahtar kelimeler şeklinde Türkçeleştirilebilecek “Longtail Keywords” önümüzdeki dönemde daha da güçlenecek. Uzun anahtar kelimeler ile kullanıcıların beklentilerini tam olarak, nokta atışı tabir edilecek şekilde karşılamayı hedeflemelisiniz. Bu sizi uzun vadede beklediğiniz organik dönüşüme kavuşturacaktır. Dahası, voice search olarak tabir edilen sesli aramada da sizi başarılı kılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi