İçeriğe geç

2019 Yılının En Kötü Yerli Korku Filmleri

2019 yılında vizyona girmiş 30 yerli korku filmini, bu alanda çalışma yürüten eşim vesilesiyle izlediğim için; yıl geride kalmışken tersine bir “Top 5” listesi yapabilirim diye düşünüyorum. Her web sitesinde ve gazetede “Yılın En İyi Filmleri” minvalinde listeler çıkarken, ‘gerçek kötüler’ için de bir taht teslimi yapılması gerektiği kanaatindeyim…

2019 Yılında Vizyona Giren En Kötü 5 Yerli Korku Filmi

Görüntünün olası içeriği: yazı1. Siddah

Böyle bir listede zirvede olabilmek için gerçekten kamera kullanmayı bilmemek, ışık kullanamamak, kötü oyunculuk, saçma ve tamamlanamamış bir konu, mekân seçiminde yanlışlıklar, film süresinin gereksiz uzunluğu gibi kriterler aranmalı. Siddah filminde bunların hepsi var. Üstelik film iki saati aşkın bir süreye sahip. Dolayısıyla, yılın en kötü filmi olmayı açık ara hak ediyor. Fakat sıkı durun: Filmin yönetmeni, senaristi, yapımcısı ve başrol oyuncusu olan Funda Tırpan’ın açıklamalarına göre seri hâline getirilecek olan filmin devamı niteliğindeki “Siddah 1″in çekimlerine başlandı bile… 2020’nin en kötüsü olmaya şimdiden aday…

Görüntünün olası içeriği: yazı2. Gaip

İzmir’de bir araya gelen, birbirinden habersiz 10 – 15 kişilik bir turist grubu, define arayan bir adam, bu adama musallat olan bir Çanakkale şehidi (Evet, İzmir’de) ve ekipten iki kişiyi gözüne kestiren bir cin… Tekmili birden, 70 dakikalık bir skeçler silsilesiyle karşımıza çıkarken bizi (en azından) “Kötü sinema nasıl olmamalı?” sorusuyla yüz yüze getirmeyi başardı.

3. Mircîn

Gerçekten kötü şeyler izlediğinizi düşünüyorsanız sıkı durun: Uğruna ayet uydurulmuş bir film izleyene kadar hiçbir film tam olarak kötü değildir. Mircîn filmi için, sıfırdan ayet uyduruldu. Film ise, konusu ve oyunculukları arasından hangisinin daha kötü olduğunu seçemeyeceğimiz kadar göz alıcı bir çekicilik barındırıyor.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazı4. Jinna: Karabasan

Filmde yaşanmış olayları son yarım saatte bir karakterin ağzından duyduğumuz, filmin yardımcı yönetmeninin iki farklı sahnede figüran olarak oynadığı, akıl hastanesi diye mağaraya gidilen bir film düşünün… Siz düşünmekle yorulmayın diye, çekilmişi var.

5. Cin Deresi: Müsfer

Arkeolojik çalışma yaparken mini etek ve topuklu ayakkabıyla gezen bir kız öğrenci, aynı yerde dönüp dolaşıp duran dört kişilik bir öğrenci grubu, boş bir çukuru ‘lahit’ diye yutturtmaya çalışan bir diyalog, amaçsız ve kopuk bir hikâye… Sadece beş oyuncuyla ne kadar saçma bir şey çekilebileceğini öğrenmek istiyorsanız cevabı Kocaeli’de çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi