İçeriğe geç

Bir Devrelik Fark

Liglerde sezonun ilk maçları genellikle çoğu takımın puan kaybından ziyade prestiji önemsediği maçlar olarak, çoğunlukla yeni transferlerin birbirlerine ve takıma alışma süreçlerinin başlangıcı olarak kabul edilir. Dolayısıyla ilk haftada rakibinden ciddi fark yiyerek mağlup olan bir takımın sezon sonunda şampiyon olması da şaşırtıcı olmaz.

Geride bıraktığımız hafta sonunda ikinci devresi başlayan 3. Lig’e, bir de ilk devrenin başlangıcı (ve beş haftalık periyot) çerçevesinde bir göz atalım. Bakalım kimler gidişatı tersine çevirebilmiş?

3. Lig 1. Grup’ta ilk haftayı Buca FK (eskinin Tire 1922’si) lider kapatmış; onu Serik Belediye, Karaköprü Belediye, Çatalca ve Düzcespor takip etmişti. Son üç sıra ise sırasıyla Çankaya FK, 24 Erzincanspor ve Manisaspor olarak şekillenmişti. Beşinci hafta sonunda ise grupta lider Serik Belediyespor olmuş onu ise Artvin Hopaspor, Karaköprü Belediye, Çatalca ve 24 Erzincanspor takip etmeye başlamıştı… Son üç sıra ise Sultanbeyli Belediye, Tokatspor ve Manisaspor’dan oluşuyordu. Aynı zamanda ilk üç takım namağlup, son üç takım ise nagalip yola devam ediyordu… 18. haftaya, yani ikinci devrenin ilk maçlarına geldiğimiz zaman ise bizi zirvede Serik Belediyespor ve onu iki puan geriden takip eden 24 Erzincanspor ile 68 Aksaray Belediyespor, Artvin Hopaspor ve Çatalcaspor bekliyordu… Son üç sıra ise Yomraspor, Tokatspor ve hâlâ galibiyetle tanışamamış olan Manisaspor’dan oluşuyordu.

3. Lig 2. Grup’ta, ilk doksan dakikalık mücadele sonrasında Fethiyespor, Belediye Derincespor, Cizrespor, Kocaelispor ve Turgutluspor ilk beşi alıyor; 17 takımın mücadele ettiği ligde 1877 Alemdağspor ile cumhurbaşkanının “Ben kurdum” dediği Esenler Erokspor son iki sırada haftayı tamamlıyordu. 5. haftaya eriştiğimiz zaman zirvede namağlup Kocaelispor ile onu takip eden Turgutluspor, Cizrespor, Esenler Erokspor ve Fethiyespor; son iki sırada ise Fatsa Belediyespor ve Kemerspor 2003 bulunuyor, grupta ise son iki takım da dâhil galibiyetle tanışamamış dört takım yer alıyordu. Geride bıraktığımız hafta sonunda oynanan ikinci yarının ilk hafta maçları sonrasında ise zirve hâlâ Kocaelispor’da olmakla birlikte takipçisi olan play off hattı takımları Fethiyespor, Turgutluspor, Esenler Erokspor ve Karşıyaka’dan oluşurken; son iki sırada 1877 Alemdağspor ile Fatsa Belediyespor bulunuyordu.

3. Lig 3. Grup’ta, ilk haftanın sonunda ilk beş takım Altındağ Belediyespor, Batman Petrolspor, Somaspor, Bayrampaşa ve Darıca Gençlerbirliği; son üç takım ise Yeşilyurt Belediyespor, Modafen ve Gölcükspor olarak sıralanıyordu. Beş hafta geride kaldığında ise en fazla değişikliğin gözlendiği grupların başında gelen 3. Grup zirve hattı Nazilli Belediyespor, Karacabey Belediyespor, Halide Edip Adıvar, Darıca Gençlerbirliği ve Bayrampaşa’dan oluşurken son üç sıra takımları ise 1954 Kelkit Belediyespor ile hiç üç puan alamamış Modafen ve puan dâhi alamamış Yeşilyurt Belediyespor’dan ibaretti. 18. haftayı geride bıraktığımızda, ilk olarak belirtmek isterim ki Yeşilyurt o döneme dek puan alabildi. Hatta dört galibiyet, üç beraberlik ile son sıradan kurtulmayı da başardı! Ancak son üç sıra hattı Modafen, Yeşilyurt Belediyespor ve Batman Petrolspor’dan oluşuyordu… İlk haftayı ikinci tamamlamış olan Batman temsilcisi, aradan geçen 17 haftada dibi görmüştü sözün özü. İlk beş sıra ise Karacabey Belediyespor, Somaspor, Nazilli Belediyespor, Pazarspor ve Nevşehir Belediyespor’dan oluşan bir dizilim gösteriyordu. İlk haftanın lideri Altındağ Belediyespor ise, düşme hattının iki puan ve bir basamak üstünde seyreyliyordu…

Sözün özü, kâğıt üzerinde bakıldığında en heyecan veren ve takip etmesinin keyifli olduğu grup 3. Lig 3. Grup’tur sanırım! Bu tarz lokal takımların varlığının sürdürülmeye çalışıldığı liglerdeki rekabet ortamı iyi güzel ama yükselme hatlarını değil, düşme hatlarını süsleyen belediye takımlarını görmek; çocukluğu iyiden iyiye semt takımlarını seyrederek, şehir takımı hüviyeti denilen şeyin varlığı ile büyüyerek geçmiş olan futbolseverlerin ve biraz da, adına belediye takımı denilmiş kulüplerin yarattığı haksız rekabetten rahatsız olanların en büyük temennisi olsa gerek.

Evrensel Gazetesi | 14 Ocak 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi