İçeriğe geç

Her İşin Başı Para

Bundan yıllar yıllar önce, Emre Belözoğlu bir hayli tartışmalı biçimde Inter’e ‘kaçtığı’ zaman kendisine uzatılan mikrofonlara “Sağlıklı yaşam için spor yapmıyorum” demiş; bu durum ise başta kulüp sadakatinin her şeyden önce geldiğine inanarak yetişmiş / yetiştirilmiş taraftarlar olmak üzere pek çok kesimde soğuk duş etkisi yapmıştı.

Öyle ya, Emre belki de zincirin son halkasıydı. Adına sporcu denilen, oysa ki sadece şov odaklı bir çarka dönüşen futbol arenasında ‘show business’ kurallarını işletmekle görevli olan, futbolcular iki boyutlu imajlara dönüşeli niceydi. Benzer biçimde bu dönüşüm, ‘Ahmet Dursun, Seba Gitsin’ tezahüratıyla yönetimlere de sirayet etmiş; artık sadece bankamatik görevi gören yöneticiler tercih edilir olmuştu. Elbette bu dönüşümün bir bedeli de olacaktı. Örneğin, bu rüzgârı fırsat bilen Cem Uzan, Jet Fadıl gibi para ile bütün çarkları döndürebileceklerine ve yurtdışında onlarca yıldır sürdürülen prestij göstergesi futbol kulübü başkanlığı yaklaşımına sahip olabileceklerine inanan isimleri yönetimlerde görmeye başlayacaktık.

Bir yan etkisi daha olacaktı bunun tabi ki. Paranın her işin başı kabul edildiği bir ortamda, balık da baştan kokardı elbette. Pek çok şehir takımı, “Kupaları bile haczedildi”vari acıklı cümlelerin spota yerleştirildiği haberlerin konusu olacak; bu takımların büyük bir kısmı bir süre sonra haber sitelerinin tık alma amaçlı hazırladıkları fotoğraf galerilerinde ‘Bir Zamanlar Süper Lig’deydi!’ başlıklı click-bait’lerin öznesi olacaktı.

Her işin başı para olunca, kavgalar da paradan çıkıyor artık. Bunun en son örneğini, düşüşü kolay yükselişi olay olan son kulüplerden Kocaelispor’da gördük.

Birkaç ay evvel, Kocaelispor’da maç sırasında mali as başkan İsmail Araç ile kulübün belediye başkanlığından gelme başkanı Hüseyin Üzülmez arasında yumruk yumruğa bir kavga çıkmış; bu kavgadan bir hafta sonrasında ise mali as başkan görevden alınarak yerine başka bir isim atanmıştı. Bu atama sırasında ise başkan, mali as başkanın aldığı kombinelerin parasını ödemediği iddialarını da ortaya atmıştı.

Aradan iki ay geçmedi ki, geçtiğimiz hafta düzenlenen yönetim kurulu toplantısında gene kavga çıktığı iddiaları basına yansıdı. Ortaya atılan senaryoya göre yatırımlar, proje ve AR-GE’den sorumlu yönetim kurulu üyelerinden Aydın Yurtçu; kulübün bulması gereken 1.5 milyon liralık borca istinaden her yönetim kurulu üyesinin 100 bin lira vermesini öneriyor. Önerisi oylamaya sunulduğunda ise sadece kulüp başkanı Hüseyin Üzülmez ile Yurtçu’nun olumlu oy vermesi sonrası futbol şube sorumlularından Murat Sağlam’a dönerek her konuda başkanla hareket edenlerin, mesele para olduğunda olumlu yaklaşmamasına laf attığında ipler geriliyor.

Yani grubunda açık ara farkla lider durumda olan yeşil siyahlılarda kavga, gene paradan çıkıyor.

Oysa göreve gelmeden önce Kartepe Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Hüseyin Üzülmez; aday yapılmadığı seçimlerden sadece bir ay önce makam odası için 221 Bin TL değerinde mobilya takımı almıştı. Anlaşılan o ki, Kocaelispor’un borçları için bir ev düzmek anca yeterli gelirmiş…

Ona da bir ay yetmezmiş…

Evrensel Gazetesi | 21 Ocak 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi