İçeriğe geç

Storyboard Nedir?

Türkçe karşılığı “hikâye-panosu” gibi absürt bazı tamlamalara gebe olan storyboard; bir sinema filminin, bir çizgi film / animasyon yahut motion graphic gibi sanatsal yapımların yanı sıra interaktif sunum ve prezentasyonların üretim aşamasına geçilmeden önce görsel taslak olarak çıkarılarak kâğıt üstündeki hikâyenin görsel açıdan canlandırılması amacıyla üretilen çizgi romandan hallice, teknik figürlerle donatılmış çizimlerdir.

Storyboard’a Neden İhtiyaç Duyulur?

Film ekibinin gördüğü, bilhassa zor çekime dayanan sahnelerde işe yarar bir malzeme olan stroyboard yapımın bitmiş hâline dönük bir canlandırma imkânı sunmasının yanı sıra yapım aşamasında oluşacak sorunların fark edilmesine de yardımcı olur. Sadece teknik değil, finans açıdan da bir filmin ihtiyacını gidermeye yetkindir.

Kamera çekim ölçeğinden, oyuncuların plandaki hareketlerine dek filmi ve sahneleri ilgilendiren bütün detaylar storyboard için olmazsa olmazdır. Çekim sona erdiğinde ve iş kurgu masasına kaldığında eksik planlar görmemek, çekim aşamasında arka plandaki dekorun boyunun yanlış olması gibi sorunlar yaşamamak için başvurulması gereken yegane yöntem storyboard olacaktır.

Netice olarak tablo gibi olup bir işe yaramamasından ziyade, yapımın ihtiyaçları gözetilerek basitçe çizilmiş storyboard daha yeğdir.

The Birds Filmi - Storyboard örneği57 Yıllık Storyboard

Yeni keşfedilen bir yöntem olmayan storyboard için verilebilecek en güzel örneklerden biri, 1963 yılında çekilen “The Birds” filmi için hazırlanmıştır. The Birds filmi; bilindiği üzere Alfred Hitchcock’un en enteresan yapımları arasına girmiş, kısa sürede kült bir yapım hâlini almıştır.

Yanda görebileceğiniz görseli büyüterek, sahneler ile çizilmiş storyboard arasındaki eşitliği daha yakından görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi