İçeriğe geç

Kurumsal Blog: Ne Gerek Var?

İşletmeler, sosyal mecralarda birer kimlik sahibidir. Bu kimlikleri pekiştirebilmeleri, potansiyel tüketicinin karşısında doğru anlarda çıkabilmeleriyle doğru oranda mümkündür. Dolayısıyla klasik sosyal medya mecralarındaki hesaplarına ek olarak organik arama sonuçlarında da kullanıcıyı memnun edecek içerikleri barındırmak, günümüzde gelinen noktada olmazsa olmaz hâline gelmiştir.

Organik arama sonucu, bu konuyla en alakasız kişinin bile gözünde canlanabilecek tanımıyla, bir arama motoruna merak edilen sözcük, terim, cümle yahut kavram yazıldığında reklam ile en üste çıkmış içeriklerin haricindeki sonuçları kast eden bir tabirdir. Organik kelimesinden kasıt ise, bu arama sonucuna işaret eden web sitesinin bu noktaya gelmesinin arama motorlarının “Evet, bu web sayfasında bu aramanın cevabı var” tasdiğini getirerek web sitesini en üste kendilerinin çıkarmasından kaynaklıdır.

Kısa bir kamu spotu sonrasında, konumuza devam edelim.

İşletmelerin, kullanıcıların karşısına sadece sosyal medyada reklam veya rutin paylaşımlar ile çıkması artık yeterli olmamaktadır. Kullanıcıların dâhil olduğu bütün mecralarda, doğru bir biçimde yer alması bir işletmeyi türdeşlerinden ayıran en önemli etmendir.

Google ve Yandex gibi günümüzün en çok kullanılan iki arama motorunda işletmenin yürüttüğü ticari faaliyetler ile ucundan kıyısından alakası olan içeriklerle yer almak ve sonrasında SEO isimli işlemler bütününü doğru gerçekleştirebilmek artık işletmelerin muhakkak atması gereken adımlar arasındadır.

Araştırma, HubSpot tarafından 14.000’e yakın işletme baz alınarak gerçekleştirildi!

Somut Verilerle Geldim!

Üstelik bu konu ile ilgili somut araştırma sonuçları da bulunuyor!

-> Bir ayda 16 ve üstü blog postu yayınlayan işletmeler; 0 ilâ 4 post yayınlayan işletmelere nazaran 3,5 kat daha fazla trafik elde ediyor!

-> B2B hizmet veren işletmeler arasında, aylık 11’i geçkin blog postu yazan işletmeler ise 0 ilâ 1 post yayınlayanlara kıyasla 3 kat fazla trafik elde ediyor.

Türkiye’den En İyi Örnek

Bu hususta Türkiye’de kurumsal blog denilince işini en iyi yapan firmaların başında (bana göre) Medical Park geliyor. Bir hafta önce bir arama için Google’a “Koronavirüs” yazdığımda 13 Mart 2020 tarihli “Koronavirüs Nedir?” başlıklı blog yazıları karşıma çıktı. Keza Medical Park’ın benzer biçimde çoğu arama sonucuyla birebir örtüşen blog yazıları da hem okuması kolay hem de amaca doğrudan hizmet eden içerikleri barındırıyor.

Kurumsal Blog: Nasıl Tutulur?

Bu konuda yapmanız gereken tek şey, harıl harıl blog içeriği yazmaktır.

Tabi ki hayır. Bunu sizin yapmanız kadar yanlış bir şey olamaz. Bu alanda birebir hizmet verenlerle, yahut içerik ajansları ile görüşerek belirli kapsamlarda içerikler edinmeli yahut şirketiniz bünyesinde sadece bu alanda size hizmet verecek bir personelle çalışmalısınız.

Yoksa bugün olup, yarın olmayacak; devamlılık esasına uymayacak bir blog girişimi olması gerekenden çok daha geriye götürecektir sizi. Her şeyden öte, dışarıdan bir bakışla düzensiz, aklına estikçe blog içeriği giren, bir işi emanet aldığında da aklına estikçe müşterisine dönüş yapan bir işletme imajı çizmeniz işten bile değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi