Kim?

6 Ocak 1990 / Ankara doğumlu olan Alper Kaya, gazeteciliğe Zonguldak’taki bazı yerel gazetelerde başladı. İstanbul’a yerleştikten sonra BirGün ve soL gazetelerinde spor yazıları yazdı. BirGün’de yazdığı “Sadece Bir Deli” başlıklı yazısıyla 2010 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ‘Yılın Spor Köşe Yazısı Övgü Ödülü‘ne layık görüldü.

2011 yılında ilk romanı 08.00 yayınlandı. Bu romanını 2014 yılında yayınlanan Valiz takip etti. Valiz, Selçuk Efes Kent Belleği Müzesi’nin ‘Selçuklu Yazarlar Köşesi’nde sergilenmeye başladı. Aynı yıl, Komiser Tahsin Serisi‘nin ilk kitabı olan Kaçak da yayınlandı. 2015 yılında serinin ikinci kitabı Yüzüncü Haber, 2016 yılında ise üçüncü kitabı Tanrı Misafiri okuyucuyla buluştu.

Bu romanlarına ek olarak kolektif çalışmalar olarak adlandırılabilecek Tuhaf Alışkanlıklar Kitabı, Öyküden Çıktım Yola, Aşkın Karanlık Yüzü ve Pati Öyküleri isimli seçki kitaplarda da yer aldı. Basılı çalışmaları haricinde yazdığı bir tiyatro oyunu Dokuz Eylül Üniversitesi’nde sahnelenirken, iki öyküsü de kısa film olarak çekildi.

Kaya halen Evrensel Gazetesi‘nde cumartesi günleri futbol yazıları ve pazar günleri hikâyeler yazmakta; SinePlus Akademi‘de polisiye senaryolara dair danışmanlık yapmakta ve İstanbul’da yaşamaktadır.