İçeriğe geç

NaNoWriMo Günlükleri #1

nanowrimoWeb sitemin yenilenmesiyle beraber, her ay farklı bir tema dahilinde her çarşamba bir blog yazısı yazacağımı duyurmuştum. Kasım 2016 temamız ise, “NaNoWriMo Günlükleri” oldu.

Öncelikle ‘NaNoWriMo nedir’ sorusunun cevabını arayanları, bu organizasyonun Türkiye lansmanında yer alacağımı duyurduğum yazıma yönlendirebilirim. Ancak kısa bir şekilde cevaplamam gerekirse de, her yıl kasım ayında bünyesindeki sistem aktif olan; ay boyunca 50.000 kelime yazmanız için kendinizle yarıştığınız bir site olarak tanımlayabilirim.

Ben de bu doğrultuda, halihazırda üçüncü üyelik yılımı doldururken ilk kez NaNoWriMo’ya katılayım ve Komiser Tahsin Serisi’nin beşinci kitabını bu minvalde yazayım dedim. Dün itibarıyla da, ilk satırlar için bilgisayarımın başındaydım!

Kahvem ve spotify’da harika müzik listem hazır. Yeni romana başlamak için saha şartları müsait…

Alper Kaya (@repla6) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Başladıktan sonra gerisinin biraz hızlı geleceğini umuyordum, zira kasım ayında başlayacağım bu roman için ekim ayının başlarından itibaren ufak tefek notlar almıştım. Nitekim ilk gün itibarıyla 1707 kelime yazarak günü noktaladım.

İlk yazı için kısa bir ipucu ile okuyan yazar adaylarına da bir nebze faydamız dokunsun. Her blog yazısında yeni bir ipucu gelecek; böylece hem romanın yazılma aşamalarına hem de ipuçlarına tanıklık edeceksiniz.

#1 – Eğer yazmakta olduğunuz kurguda ciddi anlamda bir açmaz yaşıyorsanız, yeni bir bölüme geçmeyi deneyin. Açmazda olan kısmı, eski bölümde bırakın. Belki yeni bölüm, size bir öncekinin anahtarını getirir.

Tek Yorum

  1. #1’e benzer bir tavsiyeyi Mehmet Mollaosmanoğlu’ndan balmıştım. o da burada dursun.

    Kendi kitabımda bir bölüme geldiğimde, bir türlü o bölümü tamamlayamıyor, bir sonraki aşamaya geçemiyordum. Mehmet abiye danıştım. Tavsiye kısa, netti. “Belki de o bölüm kitaba ait değildir.”

    Yazmadım ve devam ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi