İçeriğe geç

Futbolun Yazgısı mıdır Şiddet?

Son dönemde, Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin’in video görüntüleri eşliğinde yönergelere, verilen cezadan sonra eklenen madde ile cezalandırılması çok konuşuldu. Hatta sonrasında benzer küfür videoları ortaya çıkan futbolcular içinse, “Küfrün muhatabı orada değildi” diye özetlenebilecek bir gerekçeyle ceza verilmemesiyle de durumun yankıları gittikçe arttı.

Bu ceza vesilesiyle son dönemde PFDK’nin verdiği cezaları inceleyenler var mıdır bilmiyorum ama disiplin kurulunun son aylarda verdiği cezalar, eğer gerekçeleri doğruysa, dehşete düşmenize neden olabilir.

Ancak, bir gerilim filminin “Şimdi korkacaksın!” alt mesajıyla inceden inceye işlediği o müziği havasını yaratma pahasına kısa bir not iletmek istiyorum. Futbol, maalesef ki, eril üslubun pençesinden daha uzun yıllar kurtulamayacağa benziyor. Öyle ki, fişlemeden başka ne işe yaradığı tam olarak anlaşılamayan Pasolig uygulaması öncesinde “Seyircisiz Maç” cezası, “Sadece kadın ve çocukların izlediği maç” cezasına dönüştürülmüştü. Yani TFF, kendi unsurlarıyla açık açık eril yaklaşımı hem benimsedi, hem mücadeleden kaçtı, hem de “pozitif ayrımcılık” kisvesi altında ciddi bir ötekileştirmeye imza attı. Neyse ki Passolig geldi de, işitme ve konuşma engelli taraftara “Kötü tezahürat” gerekçeli men cezaları gibi über uygulamalarla imdadımıza yetişti! Bu eril üslup, hiç şüphesiz ki şiddeti körüklüyor.

Eylül’e kadar dönüp, Süper Lig harici liglerde verilmiş bazı cezaları derleyelim mi şimdi?

Dış saha forma setiyle değil de, yedek forma seti ile sahaya çıktığı için ceza yiyen Boluspor’u, jeneratörü olmadığı için para cezası yiyen Amed Sportif, Halide Edip Adıvaspor ve Şanlıurfaspor’u, stadyum büfesinde kapalı kutu içecek sattığı için ceza alan Gazişehir Gaziantep’i bir kenara bırakalım.

Adana Demirspor-Adanaspor derbisine, merdivenleri boş bırakmamaktan, taraftarların neden olduğu saha olaylarına dek toplamda 22.750 lira ceza kesildi. Bireysel olarak ise, Adanasporlu futbolcu Bekir Yılmaz’a rakibe dönük şiddetli hareketten 2 maç men ve 4.350 lira para cezası verildi.

Kocaeli Birlikspor yöneticisi Erhan Yılmaz’a, hakeme yönelik hareketi nedeniyle 21 gün hak mahrumiyeti ve 8.000 lira para cezası, Erbaaspor’a ise taraftarının neden olduğu saha olayları nedeniyle 2.500 lira para cezası, Halide Edip Adıvarsporlu Uğur Erk ciddi faulü nedeniyle 2 maçtan men cezası aldı.

Velimeşe Sporlu İbrahim Fatih Dilek ise de rakibe dönük şiddetli hareketten 3 maç men ve 1.500 lira para cezası alırken, takım arkadaşı Selçuk Baştürk ise rakip sporcuya saldırıdan 4 maçtan men ve 1.200 lira para cezası aldı. Velimeşe’nin rakibi Tire 1922’den ise rakibin futbolcu ve antrenörüne saldırı gerekçesiyle Hasan Akdemir 3 maç men, Veysel Aksu 5 maç men ve çeşitli para cezaları aldı. Yani bir maç, dört futbolcu, toplamda 15 maç men cezası!

Arsinsporlu Adem Kaba ise, rakibe yönelik şiddetli hareketi ve ihracı sonrası sportmenliğe aykırı hareketiyle 4 maç men, 3.000 lira para cezasına çarptırıldı.

Futbolcular böyle de, teknik direktörler çok mu farklı? Karacabey Birlik antrenörü Fethi Çokkeser; hakeme dönük sportmenliğe aykırı hareket nedeniyle bir maçtan men edildi! Peki ya alt yaş grupları? U21 Ligi’nde Samsunsporlu Hayati Genç faul nedeniyle 2 maçtan men edildi.

Tabii, bunların haricinde altı ve üstü sayıda sarı kart görüldüğü taktirde verilen “takım hâlinde sportmenliğe aykırı hareket” nedenli cezalardan da en az yedi takım nasibini aldı.

Ekim’e geldiğimizde ise…

Altınordu A.Ş. görevlisi Cüneyt Yis’in soyunma odası koridorunda hakeme hakaret ettiği için 3 ay men cezası, Elazığsporlu Kadir Bekmezci’nin faul nedeniyle 2 maç men cezası, Mersin İdmanyurdu başkanı Mahmut Karak’ın hakeme hakaretten 5 ay 15 gün mahrumiyet ve 43.000 lira para cezasına çarptırıldığını görüyoruz. Gümüşhanespor yöneticisi Murat Kayahan Büyükbayraktar ise, hakeme saldırıdan 200 gün hak mahrumiyeti ve 33.500 lira para cezasıyla karşılaştı. Şanlurfa Karaköprü Belediyespor yöneticisi Mehmet Kolbudak ise, hakeme yönelik hakaretiyle 75 gün hak mahrumiyeti ve 8.500 lira ceza aldı. Keza U21 liginde de iki futbolcuya toplamda 7, bir teknik direktöre de 1 maç men cezası verildi.

Karagümrük’ü ise taraftarı yaktı: Saha olayları nedeniyle 25.000 lira para cezası! Rakibi Kırklarelispor da aynı gerekçeyle 5.000 lira ceza yedi…

Ancak en ilginç ceza ise, saha komiseri Deniz Kızılcık’a görevini yapmadığı için verilen 3 ay hak mahrumiyeti cezası olsa gerek… Ya da, Tepecikspor doktorunun hakeme yönelik hareketiyle 1 maçtan men cezası alması mı?

Velhasıl-ı kelâm, iki ayda onlarca futbolcu, yönetici, hatta kulüp doktoru; sözlü ve fiziksel saldırıdan, ağır faulden dolayı sayısız maç cezasına çarptırıldı. Şiddet bu kadar tırmanırken, TFF’nin videodan ceza vermesi makul. Futbolculara ve yöneticilere yaklaşmaktan korkuyor olabilirler!

Şahsi Bir Duyuru

4-12 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan 36. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda 3. Salon 3411 numarada yer alan yayınevim Oğlak Yayınları’ndan, yeni romanım “Bütün Kuralları Yık!” bulunabilir. Aynı zamanda 4-5 Kasım ve 11-12 Kasım tarihlerinde ben de stand’da olacağım.

Bir de tabii, 4 Kasım’da saat 15:15 – 16:15 arasında fuarda Heybeliada Salonu’nda ikisi de birbirinden değerli polisiye yazarları Suphi Varım ve Çağatay Yaşmut ile beraber ‘Şehir Polisiyeleri’ konusunu konuşacağız.

Bekleriz…

Evrensel Gazetesi | 4 Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi