İçeriğe geç

5 Soru ile “Yazar Olmak”

‘Yazar Olmak’ portalının, yazarlık hakkında sorduğu beş soruya cevap verdim. Umarım, yazar olmak isteyenlere bir nebze ışık tutabilir cevaplarım…

1. Yazar kelimesini sözlük manası dışında nasıl tanımlarsınız?

Aslında çok alengirli ifadeler kullanmaya gerek yok. Yazarlık, Amerika’yı yeniden keşfetmek veya Titanik’i buzdağına çarptırmadan kıyıya ulaştırmak değildir. O kıyıya yılda kaç kişi Titanik’i ulaştırıyor… Yazar, sadece yazardır. Elinin altında kağıt, elinde de bir kalem vardır. Meridyenler uymuştur ve kalem kağıtla buluşmuştur. O kadar. Ama illâ ki süslü bir ifade isteniyorsa, kelimeler için bir deniz feneridir diyebiliriz. Kimisi Titanik’i batırır, kimisi kıyıya ulaştırır.

2. Sizce bir yazarın kalemini güçlü kılan en önemli etken nedir?

 Hayal gücüdür.

3. Bir yazar neyi çok iyi yapmalı, neyi hiç yapmamalıdır?

Kendisi dışında, tür fark etmeksizin çok iyi okumalı. Ancak bir roman / öykü yazıyorsa o esnada kendi yazdığı türe ait bir okumayı hiç yapmamalıdır. Horoz resmi çizerken atölyesine horoz girmemesini sağlayan ressam misali.

4. Sizce 2017 yılı itibariyle Türk Edebiyatı’nın durumu ardımızda bıraktığımız 50 yıla göre iyiye mi yoksa kötüye mi gidiyor?

Buna biraz da tarih ve okur karar verecek ama kıyıda köşede kalsa da iyi üretimlerin 50 yıl değil belki, 10 yıla göre arttığını düşünüyorum. Kötünün tahakkümü tüm sektörleri ele geçirmiş durumda. Burada yazardan/yayıncıdan ziyade okurun mücadele gücü belirleyici olacak: Önümüzdeki 50 yıl da boynumuzda “çok satanlar” prangasıyla gezecek miyiz, yoksa “çok satması gerekenler” mi kazanacak?

5. Son olarak, yazar ve yazar adaylarına önerileriniz nelerdir?

Herhangi bir yazara öneri getiremem elbette. Sadece, elinde bitmiş bir dosyası olan yazar adaylarına iki şey önerebilirim: İlki, doğru kapıyı çal. Elinde bir şiir dosyası varsa, romandan başka bir şey basmayan bir yayıncının kapısında durma. Yıpranırsın. İkincisi, sakinleş. Her neredeysen, ne aşamasındaysan yazarlığın… Sakin ol. Güven bana. Sakinlik iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi