İçeriğe geç

STRANGE FRUIT / YASAK MEYVE SERGİSİ

Akbank Sanat’ta gerçekleştirilen Strange Fruit / Yasak Meyve Sergisi 10 Mart’a kadar devam edecekmiş. 13 Ocak’ta açılan sergiyi, açıldığı gün gezmiştik…

Hasan Bülent Kahraman’ın küratörü olduğu Susie MacMurray’ın eserlerinin yer aldığı Strange Fruit sergisi militarizm, doğurganlık, ailenin temel taşı unsuru görevi klişesi gibi kadınları doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen her şeyi içeriyor.

Kadının, Ataerkille Savaşı

Zaten serginin odağında yer alan radikal bir değişimle tasarlanmış Medusa figürü, serginin çarpıcılığını ayan beyan belli ediyor. Ancak sadece o değil… Kadının aile içindeki suskunluğu, ataerkil yaklaşıma ‘yapıştırılmış’ pek çok meta ve unsurun da aslında kadınları etkileyen derin hadiseler oluşu gibi toplumsal pek çok tabuya dokunuyor MacMurray’ın çalışmaları.

Serginin bir diğer özelliği ise, tüm çalışmaların “geri dönüşüm” üretimi olması. Yani başka bir zamanda ve başka bir yerde kullanılmış, başta askeri çitlerde kullanılan dikenli teller olmak üzere, nice üründen oluşturulmuş sanat eserleriyle dolu bir sergiden bahsediyorum.

Sergi kataloğunu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi