İçeriğe geç

Play Off Çözüm mü?

2. ve 3. Lig’de son düdüğe haftalar kala küme düşme hattı kadar, play off hattında da bir hengâme var. Peki, futbolun küme yükselme statülerinden belki de en heyecanlısı olan play off çözüm mü?

Bu liglerde play off hattının bir basamak altında olan, play off’a kalmak için yarışan takımların geçmişlerine göz atarsak bu sorunun cevabı kabataslak da olsa şekillenecektir…

2. Lig Beyaz Grup’ta, play off hattının son basamağında yer alan Bugsaş Spor’u aynı puanla takip eden fakat averaj ile play off’un bir basamak altında yer alan Hacettepespor 2013-2014 sezonunda play off ile 3. Lig’den 2. Lig’e yükselmişti. 2. Lig’de dördüncü sezonunu geçiren başkent ekibi, bir kez play off’a kalmış, onda da Bandırmaspor’a elenmekten kurtulamamıştı. Ne ironik ki, bu sezon Bandırmaspor 2. Lig Beyaz Grup’ta Hacettepespor’un bir puan ve bir basamak altında yer almakta…

Başkentin bir diğer temsilcilerinden Keçiörengücü ise 2. Lig Kırmızı Grup’ta play off’un son takımı olan Sancaktepespor’u bir puan farkla takip ediyor. Geçtiğimiz sezon dört puanla play off’u kaçıran Keçiören ekibi, bir önceki sezon Gümüşhane’ye play off’ta elenmiş, 2. Lig’deki ilk sezonu olan 2014-2015’te ise dört puanla kümede kalabilmişti. İlginç bir dipnot olarak; 3. Lig’den 2013-2014’te şampiyon olarak yükselen Keçiörengücü, 2012-2013’te 3. Lig play off’larında da Gümüşhane’ye elenmişti.

3. Lig 1. Grup’ta ise Erbaaspor ve Ofspor, topladıkları 45 puanla, 48 puanlı Düzcespor’un peşinden play off için yarışmakta. Erbaaspor’un ilginç bir istatistiği var: 2015-2016 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’den, 2016-2017 sezonunda ise 3. Lig’den play off maçları ile bir üst lige yükselme başarısı gösterdi. Bu sezon play off’a kalabilir de, yükselirse; seriyi üç sezona çıkartacak!

Ofspor ise, şimdiki statüye 2010 yılında geçen 2. Lig’den 2014-2015 ve 2016-2017 sezonlarında küme düştü. 2015-2016’da yer aldığı 3. Lig’den ise play off ile yükselebilmişti.

3. Lig 2. Grup’ta belediyenin uğruna şehrin öz takımı Orduspor’u tarihin tozlu sayfalarına gömdüğü Yeni Orduspor ile aynı puanda, fakat bir basamak altında yer alan Pazarspor da play off hattı için yarışanlar arasında… Karadeniz temsilcisi, 2012-2013 yılında 3. Lig’den play off maçları ile 2. Lig’e yükselmiş fakat bu ligde üç sezon mücadele edebilmişti.

Ordu hikâyesinin tam tersi, 3. Lig 3. Grup’ta bizleri karşılıyor: Çorumspor’un bir kenara itilerek belediye eliyle yüceltilen Çorum Belediyespor, play off hattının iki puan peşinde seyreyliyor. Geçtiğimiz sezon play off’ta Altay’a, bir önceki sezon Niğde Belediyespor’a, onun öncesinde finallerde İstanbulspor’a elenen Çorum Belediyespor’un tek play off başarısı 2010-2011 sezonunda Bölgesel Amatör Lig play off’larında 1930 Bafraspor’a karşı. Çorum temsilcisi bu sezon da play off’a kalıp elenirse, seriyi dört sezona çıkaracak!

Sonuç Niyetine

Günü kurtarmayı hedefleyen kulüpler için play off çok cazip bir hedeftir. Taraftarlar ve yerel basın için (hâlâ nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsa) sezon sonuna değin kesilmiş bir “sus payı senedi” konumundadır. Oysaki geçmiş, bize bir şeyleri çok net gösteriyor: Hedeflerin gerçekçi oluşu kadar, gerekli dersleri çıkarabilmek de mühimdir.

İstenilen, gerçekten de buysa tabii.

Evrensel Gazetesi | 7 Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alper Kaya Resmî Web Sitesi