İçeriğe geç

Bugün Bitse, Yarın Var

Richard Henry Tawney, “Bir dönemin çözümleri, bir sonraki dönemin sorunlarıdır.” demiş. Pek tabii ki, kendisi bu sözü TFF’den uçak bileti parası alıp otobüsle maça giden kulüpler için söylememiştir ama biz günümüz futboluna uyarladığımız zaman kıyafet tam oturuyor.

Geçtiğimiz hafta bu satırlarda “Play Off Çözüm mü?” diye yazarak, 2. ve 3. Lig’de play off hattına girmek için yarışan kulüpleri yazmıştım. Ancak ligler şampiyonluk, play off ve küme düşme olmak üzere üç ayrı ateş hattından oluşuyor. Haliyle, bu hafta da düşmemek için mücadele eden kulüplere yer vermek gerekti…

2. Lig’de pek çok kulüp, küme düşmeyi liglerin bitimine haftalar kala garantiledi. Liglerin son dört haftasında 2. Lig Beyaz Grup’ta Fethiyespor düşme hattından altı puan ve bir sıra uzakta yer alıyor. 2012-2013 sezonunda Birinci Lig’de iki puanla küme düşen Fethiyespor, 2. Lig’de tekrar mücadele ettiği ilk sezonda dört, geçtiğimiz sezon ise bir puanla ligde kalabilmişti.

2. Lig Kırmızı Grup’ta iki puan ve bir basamak farkla küme düşme hattında yer almayan Tuzlaspor ise 2012-2013’te BAL’da iki puan farkla şampiyon olmuş, 3. Lig’de ilk sezonunda play off’a kalmayı başarsa da Menemen Belediyespor’a elenmekten kurtulamamıştı. İkinci sezonunda altı puan farkla şampiyon olarak 2. Lig’e yükselmiş, bu statüdeki ilk sezonunda da play off’a kalmayı başarmıştı. Play off’ta Keçiörengücü’ne elendiği sezon sonunda ise düşüş evresine geçmiş; geçtiğimiz yıl iki puanla kümede kalabilmişti.

3. Lig 1. Grup’ta küme düşme hattının bir basamak ve bir puan üstünde yer alan 12 Bingölspor; 2013-2014 sezonunda Çapakçurspor adıyla futbol arenasına giriş yapmış, BAL’da beşinci sırada bitirdiği sezonda play out maçıyla kümede kalmıştı. Bir sonraki sezon bir puanla şampiyonluğu kaçırmış ve düşmemek için gene baraj maçı oynamıştı. Birer birer ilerlediği futbol serüveninde 2015-2016 sezonunda bir puan farkla lider tamamladığı BAL’da play off maçlarında tek golle şampiyonluğunu ilân etmiş ve profesyonel liglere “Merhaba” demişti. Profesyonel liglerdeki ilk sezonunda yedi puanla kümede kalabilen 12 Bingölspor bu sezon şimdilik kümede kalıyor ancak kalan dört hafta ne gösterir, bilinmez.

Kümede kalma yolunda en şanslı görünen kulüplerden 3. Lig 2. Grup’ta sondan dördüncü sırada yer alan Ergene Velimeşe’nin küme düşme hattıyla arasında altı puan fark var. Kalan dört maçından birisini dâhi kazansa kümede kalacak olan Ergene temsilcisinin son maçı, halihazırda hiç galibiyeti olmayan Kayseri Erciyesspor ile. 2013-2014 sezonunda Süper Amatör’den baraj maçı ile Çerkezköy’ü mağlup ederek BAL’a yükseldiği sırada adı Velimeşe Belediyespor olan kulüp, üç sezon mücadele edip birisinde baraj maçıyla kümede kaldığı BAL’dan geçtiğimiz sezon play off’lar ile 3. Lig’e yükselme başarısı göstermişti.

3. Lig 3. Grup’ta dört puanla küme düşme hattının üstünde yer alan Osmaniyespor FK, Osmaniyespor 2011 adıyla mücadeleye başladığı Bölgesel Amatör Lig’de 2013-2014 sezonunda Kadirlispor’u, 2014-2015’te Kadirli İdman Yurdu’nu, 2015-2016’da ise Kadirli Demirspor’u yenerek kümede kalabilmişti. 13 puan farkla lider tamamladığı 2016-2017 sezonunda ise play off maçıyla 3. Lig’e yükselmişti.

Sonuç Niyetine:

Kulüplerimizin profesyonellikten uzak yönetimlerini pek çok mecrada dile getiriyor, yazıyoruz; yetmiyor çeşitli çözüm önerileri de getiriyoruz bittabi. Profesyonel liglerde ilk sezonunu tecrübe eden Ergene Velimeşe ve Osmaniyespor FK veya ikinci sezonunu yaşayan Bingölspor 12 örneklerini bu bağlamda değerlendirmek gerekirse; yeni bir statüye yükselmiş kulüplerin hızlı koşmadan, çok açılmadan veya en basit tabirle “güç sarhoşluğu” yaşamadan ilerlemesi, haliyle ilk sezonlarında alt sıralarda korku dolu anlar geçirme pahasına geleceğe sağlam yatırımlar yaparak yol alması makul bir yaklaşımdır.

Ancak hem Birinci Lig görmüş Fethiyespor hem de peş peşe ciddi adımlar atarak ilk izlenim olarak “sağlam” yükselmiş Tuzlaspor bugün bu durumdaysa; başladığımız noktaya geri dönmemiz de şarttır. Yani, Tawney’in “Bir dönemin çözümleri, bir sonraki dönemin sorunlarıdır.” sözüne!

Evrensel Gazetesi | 14 Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Alper Kaya Resmî Web Sitesi