İçeriğe geç

Seçime Doğru

Ülke gündeminin ana odağında yerel seçimler, bu seçimler öncesi ağırlıklı olarak medya odaklı ilerleyen ittifak tartışmaları ve dahası varken; bu hafta 2. ve 3. Lig’deki belediye takımlarının durumlarına bir göz atmak en doğrusu olacaktı.

  1. Lig Kırmızı Grup ile başlayalım…

Grupta dört belediye takımı yer alıyor. Bu takımlardan Etimesgut Belediyespor 17, Sivas Belediyespor ise 19 puanla; geride kalan 15 hafta neticesinde grubun orta sıralarında yer alıyor. Manisa BBSK 29 puanla üçüncü, Menemen Belediyespor ise 32 puanla (liderin iki puan gerisinde) ikinci sırada… Play off sınırı ise şu hafta itibarıyla 26 puan.

  1. Lig Beyaz Grup’ta yer alan tek belediye takımı olan Sancaktepe Belediyespor ise topladığı 27 puanla play off’un son takımı Kastamonuspor ile eşit puanda, ancak averaj ile altıncı sırada yer alıyor. İkinci Lig’deki ilk sezonunu altıncı sırada tamamlamış olan, iki yıl öncenin 3. Lig şampiyonu için fena bir durum değil işin aslı…
  2. Lig demişken…

Beş belediye takımının yer aldığı 3. Lig 1. Grup’ta, Erzin Belediyespor 12 puanla düşme hattının üç puan üstünde konuşlanmış durumda. 20’şer puanlı Kozan Belediyespor ve Karaköprü Belediyespor ise orta sıralarda seyreylerken; Nazilli Belediyespor 25 puanla play off’un son takımı, Nevşehir Belediyespor ise 29 puanla liderin üç puan gerisinden play off’un ilk takımı olarak grup ikincisi olarak bulunuyor.

  1. Lig 2. Grup, altı belediyespor ile en ‘siyasi’ grup olma özelliği taşıyor! Dahası, bu takımların sıralamadaki dağılımı ile de demokrasi dersi veriyor. Son sırasında Bergama Belediyespor, düşme hattının bir puan ve bir basamak üstünde Elaziz Belediyespor, play off hattının bir basamak altında (averajla) Sultanbeyli Belediyespor ve play off hattında Van BBSK ile Altındağ Belediyespor ve zirvede Kırşehir Belediyespor yer alıyor.

Profesyonel liglerdeki son durağımız olan 3. Lig 3. Grup’ta yer alan üç belediye takımından 18 puan toplayan Fatsa Belediyespor orta sıralarda; Çorum Belediyespor ise topladığı 22 puanla 23 puanla son basamağı görülen play off hattının iki sıra alttan takipçisi konumunda yer alırken Serik Belediyespor 26 puanla lig üçüncüsü…

İşin asıl ilginç noktası ise, bazı istatistiklerde yatıyor.

  1. Lig’de, 2012-2013 sezonundan bu yana sadece iki belediye takımının küme düşmesi ilginç bir tesadüf olsa gerek. 2012-2013’te Denizli Belediyespor, 2017-2018’de ise Nazilli Belediyespor küme düşen belediye takımları olarak bu istatistiği oluşturdu.

Halen, 2. Lig’de mücadele eden beş takımın olduğunu, 1. Lig’de hiç belediye takımı olmadığını ve Süper Lig’de BB Erzurumspor hariç hiç ‘belediyespor’ yer almadığını düşünecek olursak ortada şöyle bir muamma beliriyor:

  1. Lig’de (mevcut durumda) 14 belediye takımının yer aldığını göz önünde bulundurduğumuz zaman, ki bu rakamın yükseldiği sezonları da yaşadık, demek ki bir sirkülasyondan pek söz edemiyoruz. Yani bu belediyesporlar 3. Lig’de zirve mücadelesi verse dâhi 2. Lig’e çık(a)mıyor.

Öyle ya, geçtiğimiz sezon 3. Lig’den yükselebilen tek belediye takımı Manisa BBSK olmuş; play off’a kalan iki belediye takımı da (Elaziz Belediyespor ve Sultanbeyli Belediyespor) elenmişti. Keza bir önceki sezon da bir tek Sancaktepe Belediyespor yükselmiş, play off’a kalan Manisa BBSK ve Çorum Belediyespor elenmişti. Üç sezon geriye gittiğimizde ise BB Erzurumspor ve Etimesgut Belediyespor’un doğrudan, sonradan adı Niğde Anadolu FK olacak olan Niğde Belediyespor’un ise play off ile 2. Lig’e yükseldiğini görüyoruz. Ancak o sezon bir istisna zira bir önceki sezonda da istatistik hemen hemen bozulmuyor ve play off’a kalan üç belediye takımından (BB Erzurum, Çorum Belediyespor, Sivas Belediyespor) sadece birisi (Sivas temsilcisi) adını 2. Lig’e yazdırabiliyor. Benzer şekilde dört takımın (Kahramanmaraş BBSK, Bergama Belediyespor, Erzurum BBSK, Menemen Belediyespor) play off’a kaldığı 2013-2014 sezonunda 2. Lig’e yükselebilen tek belediye takımı da Menemen Belediyespor oluyor…

Sözün özü, istisnai durumlar haricinde ortalama bir takımın 2. Lig’e yükselebildiği, onda da tutunabilen veya daha üst liglere tırmanabilen ender takımların görüldüğü bir futbol ortamında inatla belediyespor bünyesinde ‘sportif’ mücadele sürdürebilen kulüplerin varlığı daha ne kadar artacak veya ne kadar bu ölçekte ilerleyecek bilinmez. 2012’den bu yana tablolar ortada, takımlar da ortada. Sirkülasyonu besleyen asıl damar ise, Bölgesel Amatör Lig’de.

İşlevselliği her daim sorgulanan Bölgesel Amatör Lig’i dinç tutma gayesinde olan TFF’nin neyi amaçladığı ise, bu çerçeveden bakıldığında biraz daha netleşiyor sanırım.

Öyle ya, kasa her zaman kazanır…

Evrensel Gazetesi | 8 Aralık 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi