İçeriğe geç

4. Basamaktaki ‘Süper’ler

Profesyonel liglerin dördüncü basamağı olan 3. Lig’de ilk düdük bu hafta sonu çalacak. Geçtiğimiz hafta* bu satırlarda Süper Lig’de tüm zamanların puan cetvelinin ilk elli sırasının kısa bir analizini yazmıştım; bu hafta da ilk düdük vesilesiyle 3. Lig’de bu sezon seyredeceğimiz, yakın dönemin Süper Lig takımlarına değinmek istedim. Keza birkaç ay önce** gene bu satırlarda 3. Lig’de yer alan Karşıyaka ve Kocaelispor’a kısaca değinip, nasıl bugünlere geldiklerinden bahsetmiştim. Bir nevi, o yazının da güncellenmesini sağlayacağım bu hafta.

3. Lig’in en yeni süper takımı Manisaspor. 3. Lig 1. Grup’ta mücadele edecek olan Ege temsilcisi geçtiğimiz sezon 2. Lig’de sıfır puan çekerek 3. Lig’e düştü. Bir önceki sezon ise 15 puanla 1. Lig’den düşmüş olan Manisaspor; 2016-2017 sezonunda üç puanla kümede kalabilmişti. 2015-2016’da ise 2. Lig’i şampiyon tamamlamışlığı bulunan siyah beyazlıların Süper Lig’deki son sezonları ise 2011-2012 idi. Sonraki sezon 1. Lig’de play off’ta elenmeleri, onlar için ciddi bir kırılma noktası oldu ve tutarsız sezonlar peş peşe geldi. Nitekim şimdi 3. Lig’deler ve sanırım düşme adayları arasında isimlerinin ilk sırada yazılıyor olması onları da pek şaşırtmıyordur.

3. Lig 2. Grup’taki süper takım ise Kocaelispor. Körfez temsilcisinin yeni başkanına gene bu köşede birkaç hafta önce*** detaylı bir şekilde yer vermiştim. Siyasi odakların desteğini arkasına alan her takımın başarıya ulaşmak konusunda mahir olamadığı bir lig söz konusu ancak Kocaelispor, başkanına rağmen zirveyi zorlayabilecek bir kulüp. Zira yıllardır transfer yasakları nedeniyle alt yapısı ve iç dinamikleri ile hem 2. Lig’i hem 3. Lig’i hem de Bölgesel Amatör Lig’i deneyimleyen futbolculardan oluşan bir yapıya sahip. Dolayısıyla fiziksel dirençleri de mental yetişkinlikleri de en azından kâğıt üzerinde onları birkaç adım öne taşıyor. Yeşil siyahlıların Süper Lig’deki son sezonları ise 2008-2009 idi.

3. Lig 2. Grup’ta yer alan bir diğer süper takım ise Karşıyaka. Süper Lig’de en son 1995-1996 sezonunda mücadele eden İzmir temsilcisi 1. Lig’de 2001’den 2016’ya dek bir sezonluk ara haricinde 14 yıl boyunca mücadele etmişti. 2016 ise onlar için bir kırılma noktası oldu ve 1. Lig’den 27 puanla lig sonuncusu olarak düştü. 2017-2018 sezonunda ise sondan bir önceki basamağı 21 puanla kapatarak 2. Lig’den de düşmüştü. 3. Lig’deki ilk sezonunda play off’a kalabilen yeşil kırmızılılar Vanspor’a elenmekten kurtulamadı. Bu sezon onlar için hem olumlu hem de olumsuz manada ikinci bir kırılma sezonu olabilir…

Peki bir dönemler Süper Lig’de şampiyonluk için iddialı konumlarda olan Manisaspor, Türkiye Kupası’nı iki kez kaldırmış Kocaelispor veya 106 yıllık geçmişiyle ayaklı bir tarih olan Karşıyaka bugünlere nasıl geldi?

Yönetimlerin tekelleştirilmesi, kalıcı yatırımlara odaklanılmaması, gelir ve giderin hesabının doğru düzgün tutulmaması; dolayısıyla (zaman zaman puan silme cezalarına neden olan) gereksiz borçlanmaların çığ gibi büyümesiyle tabi ki.

Sözün özü, başta bu kulüplerden nemalanmış, nemalanan ve nemalanmayı planlayan siyasilerden, siyasete göz kırpanlardan yahut kulüp yöneticiliğini bir kartvizitten öte görmeyenlerden hesap sorulmadıkça 3. Lig’de daha çok süper takım izleyeceğiz! Tıpkı geçmişte Diyarbakırspor’u, Orduspor’u, Kayseri Erciyes’i izlediğimiz gibi…

Evrensel Gazetesi | 27 Ağustos 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi