İçeriğe geç

Maç Yazısı | Çatalcaspor – Çankaya FK

3. Lig, takımların gelişimlerinin normal şartlarda oynanan maçlar söz konusu ise net bir şekilde gözlenebildiği ender ligler arasında yer alıyor. Bundan birkaç hafta önce namağlup iki takımın maçında (Çatalcaspor – Serik Belediyespor) seyrettiğim Çatalcaspor ile bu hafta Çankaya karşısında izlediğim takım arasında gözle görülür farklar vardı. Ancak değişmeyen tek şey skor oldu… Üstelik Serik maçından bu yana Çatalca bir de mağlubiyet elde etmiş, ancak kaybettiği üç puanı peş peşe aldığı altı puan ile telafi ederek hem bu sezon ilk kez iki maçı peş peşe kazanmıştı hem de zirve iddiasını daha güçlü şekilde dile getirmeye başlamıştı. Ancak Çankaya FK de son iki maçında bu sezon aldığı iki galibiyeti peş peşe elde ederek yükseliş gösteren formu ile Çatalca deplasmanına çıkacaktı. Nitekim karşılıklı gollerle gelenek bozulmadı ve Çatalca iç sahada puan kaybetmeye devam etti.

Takımlar Maç Oynamak İsteyince

Üçüncü Lig’in bir özelliği var: Eğer iki takım da maç oynamak istiyorsa, futbolcuların kabiliyetleri ölçüsünde seyir zevki yüksek maçlar sunuyor. İki takımdan birisi maç oynamak istiyor, diğeri oynatmamak istiyorsa; bu sefer de çok kötü olmasa da izlenebilir bir oyun sahaya konabiliyor. Fakat çoğu zaman iki takım da karşı tarafı oynatmama prensibi ile hareket ettiği için maçlar futbolun dışında her şeye benzeyebiliyor. 3. Lig 1. Grup’ta sekizinci hafta müsabakaları arasında yer alan Çatalcaspor – Çankaya FK maçı, iki takımın da sahaya iyi bir oyun koymak istediği maçlar arasındaydı. Üstüne üstlük Çankaya’nın Cemre Atmaca ve Mutlu İlengöz gibi tecrübeli isimlerden oluşmuş kadrosunun oyuna hareket katan pozisyonlar yaratmaları, Çatalca’nın ise ligin ilk maçından bu yana daha oturmuş bir sisteme sahip olması ve Ufuk Özcan gibi genç yeteneklerin oyunda en olmadık pozisyonları yoktan var etmeleriyle bir anda gelişen ataklar maça renk kattı ve iki takımın defans hattını da doksan dakika boyunca dinamik bir oyun ortaya koymak zorunda bıraktı. Bu duruma maçın hakemi Abdurrahman Haymana da oyunun akışını bozmadan sergilediği yönetim tarzıyla eşlik edince keyifli bir maç ortaya çıktı.

Goller “Geliyorum” Dedi

İlk devresi 0-0 biten maçta ikinci devre ilk kırk beş dakikaya nazaran daha üst seviye ataklar izleneceğini göstererek başladı. İlk devre iki takım da bireysel çabalarla, ileride çoğalamadıkları için sönüp giden ataklar ortaya koymuşlarsa da ikinci devrenin başında iki kulüp de takım hâlinde hücum ve takım hâlinde defans düsturlarını başarıyla sahaya yansıtmaya başladı. Öyle ki, maçtaki ilk ciddi atak Çankaya’dan geldi ancak 61. dakikada takım olarak çıkılan hücumda sağ kanattan ortalanan topu önünde bulan Çankayalı oyuncunun vuruşunda top Çatalca kalesini direk dibinden sıyırarak auta gitti… Bu atak, Çatalca’nın da uyanışına vesile oldu ve neticede maçtaki ilk gol, Çankaya kalesinde savuşturulan ve Çatalca yarı sahasında pozisyona dönüşmek üzere olan atağın aniden yön değiştirerek tekrar Çankaya yarı sahasına dönmesi sonucu geldi. Kaderin bir cilvesi midir bilinmez, profesyonel futbol hayatına o dönemler adı Ankara Adliyespor olan Çankaya FK’de 2015-2016 sezonunda başlayan Mustafa Coşkun, Çatalcaspor’u öne geçiren golü takım hâlinde gerçekleştirdikleri başarılı atağın son dokunuşuyla kaydetti. Bu gol sonrasında Çankaya’nın Mutlu İlengöz gibi tecrübeli isimlerinin takımı ateşleme çabalarıyla oyunun seyir kalitesi birkaç gömlek daha üstün hâle gelirken ataklara karşı takımların çakılı defans oyuncuları karşılıklı başarılı performanslar ortaya koydular.

Bu atak futbol prensiplerinin başarıyla ortaya konulduğu dakikalarda Trabzonspor’dan bu sezon Çankaya FK’ye dâhil olan oyunculardan Mert Kurt’un gözle görülür kilo fazlalarına rağmen birebir pozisyonlarda hatasız performansı ile Çatalcaspor’un olası birçok gol pozisyonu başlamadan sona erdi. Keza Çatalcaspor’un da Bora Yelken ve Fırat Sezer başta olmak üzere sergilediği oyun, Çankaya FK için maçta veda edilen puanlar anlamına geliyordu ki, sahaya bir başka Trabzonsporlu çıktı. Bu sezon Trabzon’dan kiralanan Talha Reşat Bulut, oyuna girdiği dakika içinde takımının yarattığı atakta rakip kalecinin maçtaki tek hatasını iyi değerlendirerek ceza alanı içinde buluştuğu topu tereddütsüz bir vuruşla ağlara gönderdi. Henüz on dokuz yaşında olan genç oyuncunun profesyonel liglerde attığı ilk golde kumaşını belli etmesi, sadece Trabzonspor için değil ülke futbolu adına umut verici bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

Teknik Heyetlerin Sınavı

Genelde bu tarz maçlarda teknik heyetler korkak olur. Oyun akıp giderken, hele hele maçta iki taraftan birisi kaybetmezken oyuna müdahale edebilmek cesaret isteyen bir iş olup çıkar. Öyle ya, işin ucunda bir puandan da olmak var… Bugün Çatalcaspor – Çankaya FK maçında ise iki tarafın teknik heyeti de oyunu doğru okuyan tercihleriyle takımlarının aksine üç puanı fazlasıyla hak ettiler. Çatalca’da ilk devre çok sırıtmasa da ikinci devre oyunun atak anlayışının belirginleşmesi ile aksayan yapısı falso veren ve ayağına gelen her topta tabir-i caizse ‘dökülen’ Ömer Faruk Sezgin’in 62. dakikada oyundan alınması sonrası yapılan ilk atakta Çatalcaspor golü buldu. Keza Çankaya FK’de oyuna giren Talha Reşat Bulut’un ilk buluştuğu topu ağlara göndermesi de başkent temsilcisi için olumlu bir değişiklikti. Fakat teknik heyetin asıl imzası bu değişiklik olmadı. Maçın zaten skoru 1-0 olmasına rağmen oyun hâkimiyetinin de tamamen Çatalca lehine dönmesi üzerine yaşanan bir karambolde oyuncu değişikliği konusunda hakemle tartışan teknik heyet, bu tartışma neticesinde oyuncu değişikliğinde giren ve çıkan oyuncuların ikisinin de sarı kart görmesine neden olsa da deplasman takımının üstündeki ölü toprağın atılmasına ve oyuna giren Talha’nın daha hırslı bir şekilde pozisyona girmesine vesile oldular. “İyi teknik direktör, kaostan da beslenmeyi bilmelidir” yaklaşımı bugün Çankaya’ya giden bir puanı geri getirdi adeta.

Netice olarak Çatalca da Çankaya da maça üç puanı isteyerek çıkmış, oyun kalitesi anlamında da üç puanı hak ettiklerini göstermişti. Ne zaman ki Çankaya FK, bir puana razı görünmeye başladı; o dakikada golü yedi. Keza Çatalca kalecisi Kadir Kahvecioğlu, tıpkı Serik Belediyespor maçında olduğu gibi maçta tek bir hata yaptı ve o hatasında da takımı golü yedi. Bazı şeyler pek değişecek gibi görünmüyor galiba…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi