İçeriğe geç

Beşiktaş Dersem Çık, Manisaspor Dersem Çıkma!

Geçtiğimiz hafta sonu Beşiktaş’ta başkanlık seçimi vardı. Dolayısıyla spor kamuoyunun ilgisi de yoğun bir şekilde bu seçime odaklandı. İnternette canlı yayınlar açıldı, çarşaf çarşaf analizler yazıldı ve en nihayetinde Beşiktaş’ta cumhurbaşkanına teşekkür etmeden duramıyor gibi görünen Fikret Orman dönemi biterek Ahmet Nur Çebi devri başladı. Fikret Orman’ın cumhurbaşkanına teşekkürlerini uzun uzadıya konuşmuştuk spor kamuoyu olarak ancak Süper Lig seviyesindeki kulüplerdeki yönetimlerde bu “pek” hissedilmese de alt liglere indikçe siyaset arenası unsurlarının futbolu çekiştirdiğini çok daha net görebiliyoruz.

Son örneğini Manisa’da yaşadık. Spor kamuoyunun gözünden de dilinden de kaçan bu detaya Beşiktaş’ın başkanlık seçimi vesilesiyle bu köşede yer vermesem olmazdı.

Bir zamanlar Süper Lig’de zirveye oynayan, Vestel’le astronomik sponsorlukları konuşulan ve en nihayetinde iyi yönetilemeyerek düştükçe düşen; 3. Lig’de mücadele eden Manisaspor’dan bahsediyorum. Şu anda, eski transfer borçları nedeniyle -6 puan cezasıyla da mücadele etmeye çalışan siyah beyazlı kulübün ligdeki geride kalan dokuz haftada üç beraberliği bulunuyor.

Kendisiyle benzer duruma düşmüş pek çok eski Süper Lig takımı gibi 3. Lig’de varoluş mücadelesini genç bir takımla, transfer yapamayan ve maddî imkansızlıklarla boğuşan bir hâlde sürdürüyor. Bu mücadelede, doğal olarak en büyük destekçisinin belediye olması beklenirken Ekim ayı meclis toplantısında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından Manisaspor mevzusu netleştiriliyor.

Manisaspor’a yardım meselesi konuşulunca Cengiz Ergün aynen şu ifadeleri sarf ediyor: “Kulüp önce sağlam insanların eline geçecek, ondan sonra…”

Oysa aynı Cengiz Ergün, iddialara göre son dört yılda Manisa FK’yi 2. Lig’e çıkarmak için 150 milyon TL parayı gözünü kırpmadan harcayabiliyor. Ki bu meblağ da Manisaspor’un toplam borcunun iki katından da fazla.

İşin en komik tarafı da şu ki, Manisaspor alt liglerden ilk kez yüksele yüksele Süper Lig’e çıktığı dönemde kulübün başkanı da Cengiz Ergün’dü. Yanılmıyorsam Vestel ile yapılan sponsorluk anlaşması sonrasında ne hikmetse sayın Ergün, başkanlık makamından sadece ceketini alıp çıkıp gitti kulüpten ve o gün bugündür Manisaspor’un ne borçlardan yana yüzü güldü, ne de seçimlerden…

Evrensel Gazetesi | 22 Ekim 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi