İçeriğe geç

Kayyum Spor Kulübü

Geçtiğimiz haftalarda dünya çapında ciddi bir krize yol açan, göz göre göre ülkemizde de gelişimini ‘beklediğimiz’(!) KOVID-19 ismiyle müsemma koronavirüs salgını günden güne Türkiye’de yaygınlığını ve maalesef kayıpları artırırken hükümet ciddi önlemleri peşi sıra alarak salgının önünü kesmeyi hedefledi. İlk olarak konut faizlerinde ve uçak bileti KDV’lerinde virüse darbe indirmeye çalışan hükümetimiz, bunda muvaffak olamayınca uçak ve otobüs seferlerini valilik emrine bağlayıp kısıtlayarak arada güncellediği KDV oranını güme getirdi. Ancak tabii ki en büyük performansı kayyum atamalarında göstererek başta su faturalarını geçici olarak faturalandırmayacağını açıklayan belediyeler olmak üzere beş HDP’li belediyeye kayyum atayan hükümet; Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı görevden alarak AKP’li İş Adamı Mustafa Tutuk’un vekaleten belediye başkanı olmasının önünü açtı.

Peki kayyumların ve Tutuk’un belediye başkanlığında şehirlerin, ilçelerin takımları ne durumdaydı dersiniz? İleride ne durumda olacaklarına dönük bir araştırma yapacakken kayda geçmesi adına günü zapt edelim mi?

Batman’ın profesyonel liglerdeki tek temsilcisi olan Batman Petrolspor 3. Lig 3. grupta 28 haftada topladığı 28 puanla sondan bir üst basamakta, küme düşme hattında yer alıyordu. Gruptaki puan dağılımının oldukça homojen olduğu göz önünde bulundurulursa birkaç haftalık seri galibiyetler halinde Batman temsilcisi ligde kalmayı garantileyeceğe benziyordu.

Batman hariç kayyum atanan belediyeler ise Lice, Silvan, Eğil ve Ergani oldu. Bu dört ilçe de Diyarbakır’ın ilçeleri olup; profesyonel liglerde herhangi bir takımı bulunmayan ilçeler arasında yer almaktadır. Ancak amatör liglerde yer alan Diyarbakır Eğilspor, Eğil Belediyesi Gençlik Spor, Eğil Gençlik Spor, Eğil Gençlik ve Spor, Eğil Spor, Ergani 1907 Spor, Ergani Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ergani Gençlerbirliği Spor, Ergani Gençlik Hizmetleri ve Spor, Ergani Sportif Faaliyetler Gençlik Spor, Ergani Yıldızspor, Erganispor, Lice Kaya Spor, Lice Spor, Silvan Aslan Spor, Silvan Belediye Spor ve Silvanspor olmak üzere lisanslı 107 amatör kulübün 17’si bu kayyum kapsamında tamamen kapsanmış durumdadır. Yani Diyarbakır futbolunun neredeyse altıda birine dört belediye ile tamamen hakim olmuştur. Elbette, bölgenin ‘öncelikli’ derdi futbol değildir ancak bu alanda propaganda veya başka amaçlarla yürütülen süreçleri hem yakın geçmişimizde hem de nispeten ‘uzak’ geçmişte defalarca görmüştük.

İstanbul gibi, kamuoyu adının verildiği ana akım medyaya yakından da öte bir mevzide dahi amatör kulüplere belediyeler eliyle sergilenen ayrımcılıklar yahut belirli imtiyazlar için öne sürüldüğü iddia edilen şartlar düşünülürse Diyarbakır futbolundan önümüzdeki birkaç yıl için topyekûn umut kesmek en insancıl tabirle ‘mantıklı’ kaçacaktır.

Keza bu listede yer alan bir diğer belediye olan Yalova’nın meşhur takımı Yalovaspor da halihazırda BAL 10. grupta 5 puan farkla lider durumdaydı… Yalovaspor’un aradan geçen onca zamandan sonra profesyonel liglere dönme sinyallerini bu denli güçlü sergilediği bir yıl, şehrinin başına gelenleri düşünürsek yerel seçimler sonrası yaşanmış kaosun somut bir örneğini sergileyen sembol bir şehir olduğunu daha net anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıllarda profesyonel liglerde mücadele eden ilk sendika takımının, sendikaya kayyum atandıktan sonra başına gelenler göz önünde bulundurulduğu takdirde, ülke futbolunun içine sürüklendiği bu devasa kayyum kaosundan ancak ve ancak Bölgesel Amatör Lig’e benzer bir statüde fakat sadece kayyumla yönetilen belediyelerin kulüplerinin yer alacağı bir futbol statüsünün oluşturulmasıyla çıkabileceği(!) kanaatindeyim. Eğer böyle bir statü oluşturulmasa dahi, ligler yakında kayyumsporlar ile dolup taşacak zaten…

Evrensel Gazetesi | 31 Mart 2020
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi