İçeriğe geç

Bayramlık Ağız

Bugün, 19 Mayıs.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı.

Türkiye’nin en büyük şehirleri olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de pek çok takım stadyum sorunu yaşıyor. Stadyum bulabilen ancak herhangi bir tesise, hatta futbolcuların soyunup giyinebileceği bir soyunma odasına dâhi sahip olmayan semt takımları da hiç azımsanacak kadar değil.

Amatör küme maçlarına çoğu zaman sağlıkçı gelmiyor. Federasyon zaten bir sağlıkçı göndermiyor; kulüplerin kendi inisiyatifine bırakılmış durumda. Ancak ücretle bir sağlıkçı tahsis etmemiş profesyonel lig takımlarına ‘çatır çatır’ para cezası kesiliyor. Amatör takımlara (çok şükür) o yok.

O da henüz.

Malum, koronavirüs tüm ekonomileri olduğu gibi futbol ekonomisini de etkiledi. Her amatör maçta sağlıkçı yokluğuna para cezası kesilse, dünyanın geliri olur. TFF yönetiminin yurt dışı gezilerinden ikisini, Business Class bilet almazlarsa belki de beş tanesini, karşılar en azından.

Amatör ligler demişken…

Bu liglerde kamera kullanılmıyor. Hatta profesyonel liglerde maçlara fotoğraf makinası ile girmek dâhi yasak. Kameranın, doğru düzgün fotoğrafın veya videonun olmadığı liglerde tek geçer akçe hakem raporları. Üstelik bu raporlarla geçtiğimiz yıllarda pek çok futbolcuya tek kalemde 10 maçın üstünde ceza verildiği vaki. Dahası, futbolcuların ifadeleri hakem raporlarının art niyetli tutulduğuna ışık tutuyor, fakat özerk bir kurum olan TFF; futbolcuyu değil hemen hemen her fırsatta hakemi koruyor.

Hatta o kadar ‘alt liglere’ gitmeye gerek yok. Hatırlarsanız birkaç yıl evvel İBB personeli olan Volkan Bayarslan’ın İBB’nin Süper Lig’deki takımının maçında görev aldığı ortaya çıkarılmış akabinde kısa bir süreliğine amatör ligde görev verilen hakeme sonradan ‘normal seviyede’ maçlar verilmeye devam edilmişti. Ancak 2017 yılında İBB tarafından düzenlenen Futbol Akademi Kampı’nda görev alan hakemler arasında ilk sırada da Bayarslan geliyordu. Yani herkes, kendisinden gördüğü kişiye sahip çıkmaya devam ediyordu.

Futbolcular ise adeta üvey evlat…

Bakınız son açıklama.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin ‘öyle ya da böyle’ bitirileceğini; COVID-19 testi yapılınca pozitif çıkan olursa onları ayırıp yola devam edeceklerini müjdeledi. Müjdesi, tabi ki futbolcular için değil.

Bahis şirketleri, yayıncı kuruluşlar, reklam verenler…

Sözün özü kâr ortakları için.

Koronavirüse yakalanınca hayatını kaybedenlerin sadece 65 yaş üstü olmadığı…

Her yaştan ölümlerin gözlendiği…

Vaka sayımızın gitgide arttığı…

Bütün bunları bir kenara bırakıp, pozitif çıkanları ayırarak yola devam etmekten bahsetmek…

Her şeyi geçtim, bir takımda pozitif çıkan futbolcunun sağlık mücadelesi ve o mücadelenin kulüp arkadaşlarına olacak psikolojik etkilerini düşünmek dâhi ürpertici!

İnsanları, dönüşü olmayacak travmalarla baş başa bırakmayı vicdanlarına kabul ettirerek bugün doyasıya spor bayramı kutlayacaklar.

Ne diyelim…

Kutlu olsun!

Evrensel Gazetesi | 19 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi