İçeriğe geç

İlle de Oynansın

Alt liglerin tescil edilmesi kararı, geçtiğimiz hafta daha liglerin tatil edilmesinin gerektiğine dair yazımın mürekkebi kurumadan ilan edildi. Sevindirici bir gelişme, elbette ki tescil detaylarının da açıklanmasını beklemek icap ediyor ancak ne olursa olsun; olumlu bir şeyin, üstelik kolektif akıl yürütülerek gerçekleştirilmesi bu topraklarda özlediğimiz bir hadise.

Tabii, oynatılmama kararına karşı; illa ki oynatılması gerektiğini düşünenler de ortaya çıkmadı değil. Ülkenin, genel manada (veya en azından kâğıt üzerinde) resmî kanalının spor uzantısında bir yorumcu çıkıp bu kararı yanlış bulduğunu açık açık ilân edebildi.

Sakaryaspor Başkanı Cumhur Genç de kararı yanlış bulanlardan birisi oldu. ‘UEFA’ya, CAS’a, gerekirse Türkiye Cumhuriyeti ve dünyadaki en büyük mercilere kadar ulaşıp Sakaryaspor’un hakkını arayacağız’ ifadesini kullandığı bir açıklama yayınladı.

İyi de bu aslında dünden bugüne alınan bir karar olamaz ki… Her nasılsa, usulen ve uygulanma, ilân edilme şekliyle bu izlenimi yaratsa da bu köşede dâhi birkaç kez gündeme taşıdığımız* üzere TFF’nin futbola dönüş protokolü namına hazırladığı yönergelerin değil 2. Lig, 3. Lig veya BAL; Süper Lig’de dâhi bazı takımlarda layıkıyla uygulanması çok zordu.

Tesisler, antrenman sahaları, soyunma odaları, doktor yetersizlikleri ile boğuşan; günü kurtarabilen ama akşam yemeğinde futbolculara ne yedireceğini kara kara düşünen takımların olduğu bir ülkede; sırf birilerinin mahallede bayrağının sallanma ihtimali var diye gencecik insanların, o insanların ailelerinin, sosyal çevrelerinin veya her şeyi geçtim özsaygılarının tehlikeye atılmasını göze alabilecek kadar gözü kararmış insanlar da var.

İlle de oynansın, istiyor onlar. Para yatırmışlar, büyük yerlerden icazet almışlar, büyük yerlere icazet vermişler ve diyorlar ki:

“Paramızla değil mi?”

Değil.

Bu kez değil.

Kusura bakmayın.

Elbette ki bu kararın pek çok farklı bileşeni, pek çok da farklı (muhtemelen çoğu da sporcuların sağlığından ve insan hakları gibi ‘önemsiz’ şeylerden uzak) nedeni vardır. Ancak ne olursa olsun bu bir başlangıç, bir milat kabul edilmeli; futbolcu mücadelesinin daha örgütlü, daha kolektif ve daha insancıl biçimde yürütülmesi için gerekli adımlar atılmalıdır.

Aksi takdirde, er geç ‘ille de’ oynanır o maçlar.

* 21 Nisan 2020: “Şova Devam, İlle Devam”
5 Mayıs 2020: “Futbola Dönüş Operasyonu”

Evrensel Gazetesi | 07 Temmuz 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi