İçeriğe geç

Turkuaz Tabloya Yeşil Saha Ayarı

Sağlık bakanının aylardır elinde tuttuğu turkuaz rengiyle müsemma tablosundaki rakamlar bir anda farklı çıkmaya başlasa da kamuoyunda herhangi bir şaşkınlık emaresinin gözlenmemesi büyük bir başarı olsa gerek. Ancak spor kamuoyu, bu durumdan muaf. Çünkü zaten aylardır pek çok kulüpte COVID-19 pozitif vakalar gözlenmekte, bu vakalar nedeniyle ertelenen maçların artma ihtimalleri nedeniyle artık erteleme kararı alınmaması, koronavirüs vakaları nedeniyle maça çıkamayan takımların hükmen mağlup sayılmasına dönük girişimler gerçekleşmekte. Yani, TFF’nin turkuaz tablosu zaten bir hayli vahim.

Güncel vaka durumlarına şöyle bir göz atacak olduğumuzda son bir haftada Adanaspor’da 21’i futbolcu olmak üzere 30 kişide pozitif vaka çıkmasıyla toplamda 40 kişide, Çorum FK’de 17 futbolcuda, Bergama Belediyespor’da ve Kocaelispor’da dörder futbolcuda, Sivasspor’da ise biri futbolcu iki kişide, Göztepe’de ve Kayserispor’da iki futbolcuda pozitif çıkması hadiseleriyle karşılaştık. Bandırmaspor’da dört futbolcu ve bir personelde pozitif bulgu gözlenmesiyle takımdaki vaka sayısı 19’a yükselirken, spor kamuoyunda haftanın en çok tartışılan durumu ise Yılmaz Vural’ın COVID-19’dan ötürü yoğun bakıma kaldırılması oldu.

Elbette burada TFF’den dirayetli bir duruş veya sağduyulu bir karar bekleyemiyoruz. Şimdiye dek izlediğimiz sahneler bize aksi yönde bir umut vaat etmiyor. En nihayetinde amatör ligler hakkında herhangi bir çözüm üretilecek gibi görünmüyor ve profesyonel ligler de gitgide çözümsüz bir yolda ilerliyor.

Dikkatleri üzerine çekmesi gereken asıl nokta, bütün bu yönetim zafiyetinin ve çözümsüzlüğün ülke geneline sirayet etmiş olması. İstanbul Valisinin çıkıp da insanların işsizlikten, hastalanmaktan daha çok korktuklarını açıklayıp başka herhangi bir çözüm üretmemesi de Sağlık Bakanının “Hafta sonunda daha katı önlemler alınmasını isterdim” demesi de bu çözümsüzlük sarmalının bir paydaşı.

Hepsinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan görüntü ise elimizdeki TFF’nin turkuaz tablosunun arka yüzünü bize sunuyor.

Yani, bize gösterilen ve kabul ettirilmeye çalışılan, gittikçe karanlıklaşan o belli belirsiz tabloyu…

Evrensel Gazetesi | 01 Aralık 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi