İçeriğe geç

İpteki Cambaz: Gercüş Bağlarspor

Profesyonele en yakın statü olan Bölgesel Amatör Lig’de, ilk kez 2011-2012 sezonunda boy gösterir Gercüş Bağlarspor. Düşmeye aday bir oyun stilindeyken, finale altı maç kala topladığı 17 puanla (beş galibiyet, bir beraberlik) ligde kalır. Sezon boyunca aldığı 11 galibiyetin yarısına yakınını sığdırdığı son altı hafta sayesinde grubunda dördüncü sırayı da alır! Ancak statü gereği, düşmemek için play out (baraj) maçı oynar; iki takımdan birer futbolcunun kırmızı kart gördüğü maçta Batman Sağlık’ı 2-1 mağlup eder…

2012-2013 sezonu, puan açısından bir önceki sezona nispeten çok daha iyi geçse de sıralamada altıncı sırayı almıştır. Sezon boyunca 13 galibiyet, beş beraberlik ve sekiz mağlubiyet alan Gercüş Bağlarspor; altıncı sırayı aldığı grubunda statü gereği düşmemek için gene baraj maçı oynar. Bu sefer Batman Teiaş’ı 2-1 mağlup ederek ligde kalır.

Sinirler gerilir, gerileme dönemi resmen başlar. 2013-2014 sezonunda dört maçında ikişer kırmızı kart görmeyi başaran Gercüş Bağlarspor, BAL’daki serüveninde artık veda sinyallerini vermeye başlamıştır. Yedi galibiyet, beş beraberlik ve 12 mağlubiyetle 26 puan toplayan Gercüş temsilcisi grubunu dokuzuncu sırada bitirir. Play out maçında bu kez 1955 Batman Belediyespor’u 1-0 mağlup ederek “BAL’a devam” der.

Dokuz galibiyet, bir beraberlik ve 12 mağlubiyet alarak 25 puan toplayabildiği ve formdan düşüşünü resmen devam ettirdiği 2014-2015 sezonunda 12 takımlı grubu sekizinci sırada bitirir. Hiç kırmızı kart görmez, düşmemeyi garantiledikten sonra da puan dâhi kazanmaz. Baraj maçında da 1955 Batman Belediyespor’u bir kez daha 1-0 mağlup ederek rakibinin BAL hayallerine peş peşe ikinci kez sekte vurur.

22 maçta 22 puan toplayıp ligde kalabileceğini düşünmek, sıralama bazında mümkün olsa da bazen kontenjan kuralları bu matematiği bozabilir. Beş galibiyet, yedi beraberlik ve 10 mağlubiyetle 22 puan toplayan; grubunda sondan üçüncü sırayı alarak baraj maçı oynamak zorunda kalan Gercüş Bağlarspor bu kez 1955 Batman Belediyespor karşısında pek de şanslı olmaz. Süper Amatör’deki şehirdaşına 3-0 mağlup olarak BAL’a (ve dolaylı olarak profesyonel liglere) veda eder.

Batman 2. Amatör’e kadar düşen Gercüş Bağlarspor’un aksine, 1955 Batman Belediyespor ise hâlâ Bölgesel Amatör Lig’de mücadele etmekte…

İpteki cambaz metaforunu pek çok kişi biliyordur elbette. Batman Gercüş’te, 27 kişinin 15 yaşındaki bir çocuğu istismar ettiklerine dair çıkan haberlere yasaklamalar, davaya da gizlilik kararı getirilmişken; takdir edersiniz ki bu metafordan başka hareket alanımız kalmadı…

Gercüş’te nelerin olduğuna dair yapılan kamuoyu yoklamasını bir şekilde gündemde tutmamız, daha önce çıkartamadığımız kadar gür bir sesle hesabını sormamız icap ediyor.

Kaç cambaz, kaç ip gerekirse gereksin…

Evrensel Gazetesi | 8 Aralık 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi