İçeriğe geç

Bir Vali, Bir Başkan, Bir Başkan Adayı…

Fıkralardaki gibi bir giriş: Bir vali, bir futbol kulübü başkanı ve bir başkan adayı bir gün kulüp binasında bir araya gelmiş. Ancak bu iş, fıkralardan biraz ötesi. Zira gerçek.

Ankara Valisi Vasip Şahin, Gençlerbirliği’nin taraftar tarafından ısrarla istifaya çağrılan ve ısrarla istifa etmeyen başkanı Murat Cavcav ve kongrede başkanlığa adaylığını koyacağını ifade eden eski Gençlerbirliği yöneticisi Niyazi Akdaş başkent temsilcisinin kulüp binasında bir araya geldi. Zamanlamasından, bu toplantıda yer alan isimlere kadar her şeyin ayrı ayrı tartışılabileceği görüşmeye başka bir perspektiften bakmak icap ediyor. Nitekim haberde, kulüp başkanlığına talip olan Niyazi Akdaş’ın Ankara Valisi ile samimiyetinin dikkat çektiği hususi olarak not düşülmüş. *

Valiler ve futbol kulüplerinin ilişkileri için çok uzak dönemlere gitmeye gerek yok. Neticede valiler bundan beş, on yıl öncesine kadar bu kadar yetkin değildi. Ancak günümüzde gelinen noktada tablolar biraz farklılaşıyor.

Daha bundan birkaç ay önce, 20 Ekim 2020 tarihinde bu köşede Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in bir dönerciyle olan münakaşası sonrası kendisinin bile özür dileyen bir yazı paylaşmasına rağmen Denizlispor’un valiye destek mahiyetinde attığı tweet’i yazmıştım **

Önümüzdeki süreçler, çok daha farklı gelişmelere gebe olacağa benziyor. Süper Lig’in son sezonunda yaşananlar hepimizin mâlumu: Trabzonspor ile girdiği şampiyonluk yarışını kazanan Başakşehir kulübüne karşı iddialara göre Bilal Erdoğan – Berat Albayrak eşleşmesinden ötürü Berat Albayrak’a yüzünü dönmüş medya nedeniyle bir ambargo uygulandığı söylenegeldi.

Bu, elbette bir iddiadır. Ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilinmez. Ancak ortada bir gerçek var ki, Albayrak’a yakın olduğu belirtilen bir gazetede “Başakşehir Kollandı, En Şaibeli Şampiyonluk Onun Oldu” gibi ifadeler yer aldı.

İlerleyen dönemlerde, kulüplerde başkan olmanın veya yönetimlere girebilmenin yolu valilerden, kaymakamlardan geçecek olursa bu durumdan en çok etkilenecek olan da şimdiye dek zaman zaman seçim dönemleri yaklaştığında şaha kalkan kulüpleri gördüğümüz, dolayısıyla resmî veya gayri resmî olarak kulüplerle bağlantılı olan belediye başkanları olacaktır.

Çıkar çatışmaları, kulisler, futbolun dışına taşacak ayak oyunları…

Gelecek şimdiye dek ülke futbolumuzda hiç görmediğimiz düzeyde enteresanlıktaki olaylara gebe.

Hiç görmediğimiz demeyi isterdim ama farklı boyutlarını Türkiye’de futbol ilk oynanmaya başladığından beri görüyoruz.

Önce Denizli’deki savunma, ardından Ankara’daki hücum bize şunu fısıldıyor: Oyunda yeni perde başladı / başlıyor.

Evrensel Gazetesi | 16 Mayıs 2021 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi