İçeriğe geç

Menajerlik Sisteminin Titanik’i: Akhisarspor

Futbol, kapitalizmin çarkları içinde belki de en göz önünde olanı ve doğru hamlelerin yapıldığı takdirde en kolay para kazandıranı. Öyle ki, artık futbolcuların isimleri bile yeri geldiğinde sponsorun adının altına yazılabiliyor sırtlarında.

Bu sistem, kendi ‘çocuklarını’ doğurmakla pek bir mahir. Türkiye’de futbol söz konusu olduğunda bu sisteme legal veya illegal olarak sirayet etmeye çalışan / bunu da çoğu zaman başaran bir güruh var. Günümüzde neredeyse mahalli liglere kadar elleri uzanabilen bu güruhun adı “menajer” olarak geçiyor. Bazı durumlarda futbolcunun yakın bir akrabası veya onu yakından tanıyan eski bir futbolcu veya futbol takımlarında tanıdığı olan bir dış bileşen bu görevi illegal olarak üstlenebiliyor. Ancak legal menajerlerin sayıları da yıldan yıla oldukça artıyor; illegaller her an legalleşebiliyor ve bu aşama sonrası yaptıkları işi vergilendirmek haricinde çok da farkları olmuyor.

2020 yılında, bu sistemde bir Titanik belirdi. Bütün Titanik’lerin kaderinin buzdağına çarpmak olduğunu bile bile, bilmezcesine, seyahatine başladı.

Akhisarspor’da Başkan Fatih Karabulut istifa ettikten sonra kulübün imza yetkileri, kardeşleriyle birlikte hukuk ve menajerlik şirketi yürüten Evren Özbey’e verildi. Oysa TFF’nin “Futbol Menajerleriyle Çalışma Talimatı” oldukça açıktı. Bu talimat, aktif futbol hayatı devam eden veya futbol faaliyeti içerisinde bulunan kişilerin doğrudan / dolaylı olarak menajerlik faaliyeti bulunan bir şirkete ortak olmalarını yasaklamaktaydı. Doğan tartışmaların ardından Evren Özbey’in avukat kardeşi Bişar Özbey menajerlik şirketlerini resmî olarak kapattıklarını duyurdu ve tartışmalar biraz olsun duruldu.

Resmî seçim ise Evren Özbey’in geçtiğimiz yıl koltuğa oturmasının üzerinden altı ay geçtikten sonra, geçtiğimiz hafta yapıldı ve beklendiği üzere Evren Özbey başkan olarak seçildi. Ancak başkan adayı olan fakat ne hikmetse kulübe üye olmadığı seçim günü ortaya çıkan İsmail Hocaoğlu’nun iddiaları ilginçti. Seçimden bir gün önce, resmî üye sayısı 140 iken 469’a çıkarıldığını öğrendiklerini ifade eden Hocaoğlu’na göre bu kişilerin 200’ü Akhisar’la bağlantısız, dışarıdan şahıslardı. Bu tarz bir tiyatroyu Kocaelispor’un eski başkanı Serhan Gürkan da oynamıştı: Kocaelispor’a üye yaptığı, aynı köyden olduğu çarşaflı kadınların Kocaelispor seçimlerine gelip oy kullanması, dönemin yerel gazetelerinde yer almıştı.

Velhasıl-ı kelâm Evren Özbey ‘şimdilik’ başkan seçilir. Seçilir ama her Titanik’in kaderi o buzdağına çarpmaktır.

Futbolcu Alim Aykut Esgi, yaptığı açıklamada futbol yorumcusu / eski hakem Ahmet Çakar ve Bişar Özbay’ın onu Karagümrük, Darıca Gençlerbirliği ve Akhisarspor’a transfer ettirmek ve kadro dışı kaldıktan sonra kadroya aldırmak amacıyla ailesinden toplamda 100 Bin € aldıklarını iddia etti. İddiaları, Akhisarspor’un iki kongre üyesi tarafından da destek buldu ve isimlerini açıklamak istemeyen bu kongre üyeleri Ahmet Çakar ile Akhisarspor Başkanı Evren Özbey hakkında suç duyurusunda bulundu. Kongre üyelerinin iddialarına göre Özbey kardeşler menajer Abdül Samet Süner ile para alışverişi içindeydi ve 2020-2021 sezonunda kulübe transfer edilen 26 futbolcunun 16’sıyla doğrudan para ilişkileri vardı.

Ne hikmetse, Abdül Samet Süner’in menajerliği altında yer alan oyuncuların hepsi (Alim Aykut Esgi de dâhil dokuz futbolcu) Akhisarspor kadrosunda yer almakta… Gene ne hikmetse, nasıl bir aceleyse, kapatıldığı iddia edilen menajerlik şirketinin web sitesinde hâlâ Evren Özbey yetkili görünmekte…

Buzdağının görünen kısmıdır bu ve bu dağ daha çok gemi batırır… Yeter ki araştırılsın.

Evrensel Gazetesi | 06 Nisan 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi