İçeriğe geç

Adaletin Ederi 55.000 TL

1. Lig’de mücadele eden Aydeniz Et Balıkesirspor, küme düşme hattına yakın seyri ve istikrarsız gidişatıyla lig sonu yaklaşırken diken üzerinde macerasını sürdürüyor… Ancak bize bir şeyi de kanıtlıyor: Türkiye’de adaleti talep etmenin cezası, 55.000 TL.

Nasıl oluyor?

Kısaca özetleyelim…

74. dakikada yediği tek golle, şampiyonluk mücadelesi içinde olan Samsunspor’a karşı üç puanı Samsun’da bırakarak Balıkesir’e dönen kırmızı beyazlı kulüp, web sitesinde bir açıklama yayınladı. Kulüp başkanı Ümit Arslan’ın imzasını taşıyan bu açıklama metni özetle şu şekildeydi:

“Kamuoyuna

Bugünkü maçımızda yaşananlar ve verilen kararlar artık sabrımızı taşırmıştır. Sezon başından bu yana  hakem hataları yüzünden en fazla canı yanan takım olmamıza rağmen adalet ve eşitliğe olan inancımızdan dolayı sesimizi çıkarmadık (…) kimse Balıkesirspor’un verdiği şanlı mücadeleyi sahada gösterdiği emeği masa başında hakem kararlarıyla çalamaz. Bugünkü maçın hakemine verilecek cezanın ve düdüğünü asması için konunun takipçisi olduğumuzu ve Balıkesirspor’un hakkını kimseye ama kimseye yedirmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.”

Kamuoyunda sıkça kullanılan ‘düdük astırma’ söyleminin bazı hakemler için zaman zaman gerçeğe dönüşmüşlüğü vakidir. Üslup, tarz, ifade yöntemi gibi kriterleri bir kenara bırakırsak…

Bu yazı yazıldığı sıralarda internet sitesindeki istatistiğe göre (ben de dâhil) 995 kişinin okuduğu bu açıklamaya TFF 55 Bin TL ceza kesti.

Yanlış okumadınız…

15 Nisan’da açıklanan PFDK kararlarına göre Aydeniz Et Balıkesirspor’un resmî internet sitesinde ‘sportmenliğe aykırı’ açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle hem kulüp başkanı Ümit Arslan’ı 15 gün hak mahrumiyetine hem de kulübü 55 Bin TL para cezasına çarptırdı.

Burada şu eleştirilebilir (ve eleştirilmelidir) pek âlâ:

Aynı hakem (Burak Pakkan) iki ay önce Aydeniz Et Balıkesirspor’un Bursaspor’u bir gol penaltıdan olmak üzere 3-0 yendiği maçta da düdük çalmıştı. O maçta iyiydi, Samsunspor maçında yan hakemin bayrağına güvenerek Balıkesir’in golünü ofsayt gerekçesiyle iptal edince mi Balıkesirspor için ‘operasyon hakemi’ hüviyetine girdi?

Benzer şekilde bundan bir ay önce Balıkesirspor’a usulsüz seyirci alımından dolayı 26 Bin TL, Covid-19 tedbirlerine ilişkin talimatlara aykırılık nedeniyle ihtar ve yönetici İbrahim Teke’ye 75 gün hak mahrumiyeti ile 15 Bin TL para cezası ve teknik direktör Yusuf Şimşek’e de bir maç men ve para cezası verilmişti. Keza gene Balıkesirspor web sitesinde birkaç gün önce, başkanın imzasıyla yayınlanan kısa açıklamada başkan yardımcısı, as başkan ve mali işlerden sorumlu yöneticilerden bu görevlerin alındığı ve “düz yönetici” olarak görevlerine devam edecekleri duyurulmuştu.

Adaleti talep etmek güzeldir ve evet, açıklamada alıntılanmamış bölümde yer aldığı üzere adalet bir gün herkese lâzım olacaktır ancak önce hafta sonları spor programı hüviyetiyle ekranları işgal eden, tek yaptıkları şey (kendi deyimleriyle) eyyamcılık olan şahısların üsluplarından uzak olmak ve biraz da tutarlılık gerekmekte…

TFF için de bir söz: Para cezası kesmek işin kolayı. Ancak detaylı bir açıklama yapıp, hakeminizi hakkıyla savunmadığınız sürece bu isyanlar büyür, büyür ve en nihayetinde hakemlere karşı “Size küfretmek / sizi aşağılamak nasılsa parasıyla; parayı veren küfrü basar” yaklaşımı kaçınılmaz olur.

Kaçınılmazdan, kaçınmak gerek…

Zira adalete zaten paha biçilemez!

Evrensel Gazetesi | 20 Nisan 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi