İçeriğe geç

Türk Sinemasında Edebiyat Uyarlamaları

Adnan Menderes Üniversitesi’nin değerli doçentlerinden Şerife Geniş’in davetiyle, 24 Aralık 2015’te Sinema ve Sosyoloji dersi kapsamında “Türk Sinemasında Roman Uyarlamaları” konulu bir sunum gerçekleştirdim… 2. sınıf öğrencileri için seçmeli ders olan Sinema ve Sosyoloji dersinin final sınavları öncesindeki son dersinde, dersliğin tamamen dolması etkinliğe olan katılımın bir boyutuydu.

Nasıl bir sunumdu?

2Türk sinemasında ilk filmin, 1914’te çekilen “Ayastefanos’daki Rus Abidesi’nin Yıkılışı” olduğu kabul ediliyor. İlk uyarlama edebiyat çalışması ise, Moliere”in “Zor Nikahı” isimli eserinden uyarlanan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” filmi. Bu film de, 1916 vizyon tarihli. Hâl böyleyken, ben de Türk sinemasının tarihini birkaç bölüme ayırdım.

1915’te başlangıç, 2015’te ise bitiş noktasını belirlediğim çizelgeyi 30-15-10-10-10-15 yıllık yedi bölüme ayırdığım Türk sineması tarihini bu dönemler doğrultusunda uyarlanan edebi çalışmaların afişleri ve vizyon yılları ile yazar bilgilerinin yer aldığı bir sunuma döktüm.

15

Sinema filmlerinin afişlerinden, seçilen türlere varıncaya değin çeşitli çıkarımlar yaparak Türk sinemasının Türk edebiyatından beslenme tarzını ve bu tarzın inşa ettiği seyirci profilini öğrencilerin de katılımıyla ele almaya çalıştık. Tabii ki, sanat dipsiz bir kuyu. Biz bugün, biraz da kısıtladığımız bir tema dahilinde elimizde olan verilerle sosyoloji ile sinema ilişkisini edebiyatla da bağlamaya çalıştık sözün özü.

Bu sunum teması dahilindeki filmlerin bir kısmına imdb’de rastlamak mümkün olmasa da bulabildiğim 94 tanesini imdb profilimde oluşturduğum kategoride listeledim! İncelemek isteyenler buraya tıklayabilir.

Alper Kaya Resmî Web Sitesi