İçeriğe geç

NaNoWriMo | Türkiye Lansmanı

14199706_1102191433169126_4120230228920405811_n

Birkaç yıldır üyesi olmama rağmen hiç katılmadığım NaNoWriMo’ya bu yıl katılmaya karar verdikten bir süre sonra aklımda beliren bazı soruları yöneltmek üzere bu sitenin Türkiye sayfasıyla irtibat kurdum. Kendileri hem sorularıma içtenlikle cevap verme nezaketi gösterdiler, hem de 27 ekimde İzmir’de yapılacak olan 2016 Lansmanı için bir davet gönderdiler.

shield-nano-blue-brown-rgb-hiresNaNoWriMo nedir?

İlk olarak 1999 yılında başlayan bu sistem, her yılın kasım ayında aktif edilen bir menü kadar basit bir alt yapı ile yürütülüyor. Mantığı da mottosunda gizli: “Bir ayda 50.000 kelime yazın!” Yani, bir romanı bir aya sığdırın…

Peki bu slogan tam olarak ne ifade ediyor? Sıkı bir çalışma sistemiyle bir romanın (en azından konusu ve teması daha önceden belirlenmiş bir romanın) bir ayda bitirilebileceğini. Bu haliyle, yeni romanı için yıllar boyunca sıkı okuyucularını bekleten isimleri biraz sinirlendirebileceğini itiraf etmek lazım doğrusu!

Bu sistemin güzel yanı ise, yazdıklarınızı kimsenin okuyamaması. Normal bir yazı dosyasında yazdığınız romanınızın kelime sayısını sisteme işliyorsunuz. Aşama aşama ilerlemenizi sistemde karşınıza çıkan sayaçla takip edebiliyorsunuz ve performansınızı ölçebiliyorsunuz.

Kulağa biraz mekanik geldiğinin farkındayım ama bilhassa yazı pratiği kazanmak isteyen yazar adaylarına veya yazma hızını arttırmak isteyen yazarlara bu sistemi tavsiye etmeliyim… Ayrıca 2016 NaNoWriMo’sunun beni heyecanlandırdığını belirtmezsem olmaz! Zira Komiser Tahsin Serisi‘nin beşinci kitabını bu kapsamda kaleme alacağım…

Siz de NaNoWriMo hakkında meraklıysanız veya sadece edebiyat dünyasına, yayın sektörüne dair sohbet etmek isterseniz ben 2016 lansmanında olacağım!

Nerede / Ne Zaman?

27 Ekim 2016 – Perşembe / Saat 18:00

Fransız Kültür Merkezi – İzmir

Alper Kaya Resmî Web Sitesi